Zabawę językową, która ma zwrócić uwagę na problem „waty słownej” – mowy pozbawionej sensu – organizuje w związku z przypadającym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego Biblioteka Śląska w Katowicach.

Jak zwracają uwagę w zaproszeniu do zabawy bibliotekarze z tej największej śląskiej książnicy, zjawisko czczej gadaniny panoszy się coraz bardziej. Wodolejstwo, bicie piany, tere-fere i paplanina to tylko niektóre synonimy odnoszące się do wyrażenia „wata słowna”. Słyszymy to w wypowiedziach polityków, w mediach i w mowie potocznej.

Zabawa polega na wymyśleniu zdania w dwóch wersjach – poprawnej językowo i w formie nic niemówiącej „waty słownej”. Wyzwanie polega na zastąpieniu precyzyjną formą rozbudowanego, pozbawionego sensu zdania – przykładu paplaniny.

21 lutego w Bibliotece Śląskiej zostanie przygotowany specjalnie oznakowany punkt. Do 27 lutego czytelnicy i mieszkańcy regionu będą mogli zgłaszać tam swoje propozycje, można je też przesłać drogą elektroniczną na adres: konkurs@bs.katowice.pl.

Najciekawsze zostaną zamieszczone na stronie www.bs.katowice.pl. Autorzy najlepszych pomysłów otrzymają nagrody książkowe i tytuł Lubownika Języka Ojczystego. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 28 lutego.