Wiadomości

24 września 2018 r.

Tomasz Kot w filmie „Zimna wojna" (2018)

„Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara24 września 2018 r.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - ogłosiła Komisja Oscarowa. 13-osobowe gremium pod przewodnictwem Jana A. P. Kaczmarka jednogłośnie wyłoniła kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej spośród 33 pozycji.

24 września 2018 r.

Kristina Sabaliauskaitė, fot. Paulius Gasiunas

Kristina Sabaliauskaitė: Wilno jest jak Feniks – ciągle odradza się z popiołów i największych tragedii24 września 2018 r.

O polsko-litewskiej historii, Wielkiej Dżumie i Wodzie Marszałkowej rozmawiamy z Kristiną Sabaliauskaitė, autorką powieści Silva rerum II. Szlachecka saga, opisująca pasjonujące dzieje rodziny z Rzeczypospolitej Obojga Narodów, na Litwie doczekała się aż 46 wydań, osiągając nakład 250 000 egzemplarzy. Podbiła także serca polskich czytelników, którzy coraz częściej zwiedzają Wilno śladami rodu Narwojszów, poznając barokową scenerię ich awanturniczych przygód, dramatów, namiętności i poświęceń. Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii sztuki, w jej żyłach płynie krew polskich przodków.

21 września 2018 r.

Na Północy nie ma szumu drzew, ptaki są rzadkością, a więc brakuje tego, co w Polsce nazywamy ciszą. W tej północnej ciszy zaczynasz słyszeć odgłosy, które wydaje twoje ciało. Ludzie wytwarzają mnóstwo hałasu.

Ilona Wiśniewska: W zimnie czuję się bezpieczna21 września 2018 r.

Nigdy nie miałam wrażenia, żeby Grenlandczycy czuli się lepsi od innych, tym bardziej od zwierząt, dzięki którym przetrwali przez wieki. Jak mawiają: czasem ginie myśliwy, a czasem zwierzę. Człowiek nie ma władzy nad naturą - tłumaczy Ilona Wiśniewska, reporterka i fotografka. Autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” (Czarne 2014) oraz „Hen. Na północy Norwegii” (Czarne 2016). Mieszka w północnej Norwegii. Jej książka „Lud” ukazała się 5 września

Polecane

Polecane