samochód

Samochód – pojazd mechaniczny służący do przewozu osób lub ładunków.


 • Od szczęk na bazarze do galerii piątej generacji. Historia polskiej przedsiębiorczości

  Od szczęk na bazarze do galerii piątej generacji. Historia polskiej przedsiębiorczości

  Pożyczył pistolet i pojechał do nieuczciwego kontrahenta. Ze ściśniętym gardłem powiedział, że przestrzeli mu kolano, jeśli ten nie odda pieniędzy. Bał się, że groźby nie poskutkują. Poskutkowały

  czytaj więcej

 • Wielkie serca, które ruszą nawet Pomnik

  Wielkie serca, które ruszą nawet Pomnik

  Pomoc sąsiedzka to relikt przeszłości? Nie da się? Nie chce się? Błąd. Mieszkańcy warszawskiego Wawra pomagający rodzicom i dzieciom z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” udowadniają, że jednak można

  czytaj więcej

 • Od reklamy do gwiazd. Szalony wizjoner i ekspedycja w kosmos

  Od reklamy do gwiazd. Szalony wizjoner i ekspedycja w kosmos

  Aby ludzie postawili stopę na Marsie, niezbędne są dwie rzeczy: odpowiednia promocja i groźna konkurencja. No i jeszcze szalony wizjoner, taki jak Wernher von Braun lub Elon Musk. Bywa, że czyimś przeznaczeniem są inne planety. Tylko nie ma szans, by na nie polecieć. Wówczas można się poddać lub spróbować przyśpieszyć bieg dziejów. Elon Musk wybrał to drugie. Zorganizowana przez niego w zeszłym tygodniu konferencja prasowa dowiodła, że jego życiowym celem jest zainicjowanie podróży międzyplanetarnych. Deklarację tę łatwo uznać za wizję szaleńca, gdyby nie biznesowe sukcesy Muska.

  czytaj więcej

 • Dyktatorzy umierają. Dyktatury trwają

  Dyktatorzy umierają. Dyktatury trwają

  Wbrew pozorom najczęściej umierają we własnym łóżku. Wbrew nadziejom ich śmierć wcale nie oznacza nowego początku. Ich dzieło bywa znacznie trwalsze, niż mogłoby się wydawać. Dyktatorzy pozostawiają po sobie chaos, a wcześniej czy później wielu dawnych poddanych zaczyna za nimi tęsknić

  czytaj więcej

 • X, Y, Z, czyli od szczęk do galerii piątej generacji

  X, Y, Z, czyli od szczęk do galerii piątej generacji

  Pożyczył pistolet i pojechał do nieuczciwego kontrahenta. Ze ściśniętym gardłem powiedział, że przestrzeli mu kolano, jeśli ten nie odda pieniędzy. Bał się, że groźby nie poskutkują. Poskutkowały.

  czytaj więcej

 • Niemcy: Zaostrzone środki bezpieczeństwa na lotnisku Schoenefeld w Berlinie

  Niemcy: Zaostrzone środki bezpieczeństwa na lotnisku Schoenefeld w Berlinie

  W związku z zagrożeniem terrorystycznym w Chemnitz w Saksonii i ucieczką 22-letniego Syryjczyka podejrzanego o planowanie zamachu władze Brandenburgii postanowiły zwiększyć środki bezpieczeństwa na lotnisku Schoenefeld pod Berlinem.

  czytaj więcej

 • Złomowanie auta. Jakie są formalności?

  Złomowanie auta. Jakie są formalności?

  Przy złomowaniu (kasacji) auta uprawniony do tego punkt unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Po otrzymaniu oświadczenia o unieważnieniu tych dokumentów, właściciel pojazdu ma obowiązek w ciągu 30 dni złożyć w wydziale komunikacji urzędu gminy (miasta) wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Warunkiem zakończenia procedury jest opłacenie ewentualnych zaległości w ubezpieczeniu OC.

  czytaj więcej

 • Wały przeciwpowodziowe: Jak mozna z nich korzystać?

  Wały przeciwpowodziowe: Jak mozna z nich korzystać?

  Chciałabym kupić działkę letniskową położoną nad Wisłą w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. Okolica mnie urzekła, moglibyśmy też jeździć rodzinnie na rowerach po wałach. Słyszałam jednak, że korzystanie z takiej działki jest bardzo ograniczone, a w dodatku nie ma mowy o poruszaniu się po wałach rowerem. Czy przepisy rzeczywiście są tak restrykcyjne – zastanawia się pani Jadwiga

  czytaj więcej

 • CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) budzi olbrzymie kontrowersje. Porozumienie ma znieść prawie wszystkie cła i bariery celne oraz zliberalizować handel między UE i Kanadą. Głośno jest o tym, że przysporzy polskim firmom więcej problemów niż korzyści. Zagrożeni są nie tylko rolnicy, o czym się powszechnie mówi, ale i producenci żywności, o czym mówi się mniej. Ulicami Berlina, Paryża i Brukseli przeszły już masowe protesty, sprzeciwiające się tej umowie, ale także porozumieniu TTIP (Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji) – negocjowanemu ze Stanami Zjednoczonymi. 15 października planowana jest demonstracja w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem ekspertów są jednak branże, które na umowie nie tylko nie stracą, ale wręcz może ona dać im wiatr w żagle. – Przyjęcie umowy handlowej z Kanadą może zrodzić olbrzymie kłopoty dla rolnictwa i firm spożywczych. Ale dla eksporterów np. części do maszyn, mebli, nowych technologii to gigantyczna szansa – uważają specjaliści. 

  czytaj więcej

 • Zmiany w przepisach drogowych: Kara tym cięższa, im cięższy będzie bus

  Zmiany w przepisach drogowych: Kara tym cięższa, im cięższy będzie bus

  15 tys. zł – nawet taką grzywnę będzie mogła nałożyć Inspekcja Transportu Drogowego za przeładowany samochód dostawczy. Dziś maksymalny mandat wynosi 500 zł.

  czytaj więcej

 • MF pracuje nad poprawką kwoty wolnej od podatku

  MF pracuje nad poprawką kwoty wolnej od podatku

  MF pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku - poinformował we wtorek wiceminister finansów Leszek Skiba. Zaznaczył, że kwota wolna w 2017 r. będzie na poziomie z lat ubiegłych; będzie to rozwiązanie tymczasowe, a wyrok TK dot. kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej