pojazd

Pojazd – urządzenie do transportu ludzi lub towarów, w różnych środowiskach: na kołach, gąsienicach, płozach, w przestrzeni kosmicznej (wynoszony rakietą nośną), w głębinach morskich.


 • Kierowcy mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę

  Kierowcy mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę

  Do stażu ich pracy w warunkach szczególnych wliczają się czynności spedycji, załadunku czy rozładunku pojazdu – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Okresowe badania pojazdów: Rząd znowu nie zdążył wdrożyć dyrektywy

  Okresowe badania pojazdów: Rząd znowu nie zdążył wdrożyć dyrektywy

  Przepisy wdrażające dyrektywę w sprawie okresowych badań pojazdów powinny być uchwalone w ubiegłym roku i zacząć obowiązywać od maja 2018 r. Tymczasem projekt nawet nie trafił jeszcze do Sejmu.

  czytaj więcej

 • Wymiana samochodów nauki jazdy jest poza VAT

  Wymiana samochodów nauki jazdy jest poza VAT

  Ośrodek ruchu drogowego działa jak organ władzy, gdy sprzedaje zużyte pojazdy w ramach transakcji wiązanej z dilerem samochodów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • "Wiedomosti": W Kaliningradzie gotowa infrastruktura dla Iskanderów

  "Wiedomosti": W Kaliningradzie gotowa infrastruktura dla Iskanderów

  W obwodzie kaliningradzkim przygotowana została infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M - podał rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na wypowiedź dowódcy stacjonującej w obwodzie 152. brygady rakietowej.

  czytaj więcej

 • Rząd nie będzie budować stacji diagnostycznych

  Rząd nie będzie budować stacji diagnostycznych

  Ministerstwo Infrastruktury rezygnuje z koncepcji tworzenia Centrów Badań Transportowego Dozoru Technicznego. – Zgodnie z przyjętymi założeniami nowe zadania z zakresu przeprowadzania badań technicznych pojazdów dyrektor TDT będzie wykonywał w ramach komercyjnych stacji kontroli pojazdów. Ma to na celu zapewnienie szerszej dostępności obywateli do badań technicznych będących w kompetencji dyrektora TDT – informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu.

  czytaj więcej

 • Brexit to kłopoty dla wszystkich przewoźników

  Brexit to kłopoty dla wszystkich przewoźników

  Co osiem sekund granice Wielkiej Brytanii przejeżdża ciężarówka. Aż 80 proc. przewozów jest realizowanych przez firmy inne niż brytyjskie. Największą grupę wśród nich (23 proc.) stanowią pojazdy na polskich rejestracjach. Nic więc dziwnego, że brexit i toczące się negocjacje na temat warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię już dziś spędzają sen z powiek przewoźnikom kontynentalnym.

  czytaj więcej

 • "Padł" telefon? W Warszawie naładujesz go w autobusie

  "Padł" telefon? W Warszawie naładujesz go w autobusie

  200 ładowarek USB zamontowały Miejskie Zakłady Autobusowe w swoich pojazdach. Podróżni, którym "padł" telefon, tablet czy inny sprzęt elektroniczny - o ile dysponują odpowiednim kablem - będą się mogli podłączyć do gniazdka w autobusie.

  czytaj więcej

 • Dron pomoże wystawić mandat za smog

  Dron pomoże wystawić mandat za smog

  500 zł – grzywnę w takiej wysokości otrzymał niedawno mieszkaniec Katowic, który palił w domowym piecu odpadami, tym samym istotnie przyczyniając się do powstawania smogu w okolicy. Strażnicy miejscy przy wystawianiu mandatu wspomogli się danymi z... drona. W jaki sposób? Otóż zlokalizowali „z lotu ptaka” źródło pyłu, podlecieli bezzałogowym samolotem do komina domu, pobrali próbkę spalin i wysłali ją do analizy. Przy czym przed wystawieniem mandatu przeprowadzono także zwykłą kontrolę.

  czytaj więcej

 • USA: Wystrzelono w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy

  USA: Wystrzelono w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy

  Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokładzie maszyny jest sportowy samochód firmy Tesla.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej