kultura

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kultura. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kultura.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Gliński: Premier jest w bardzo dobrej formie. Wykonuje swoje obowiązki

  Gliński: Premier jest w bardzo dobrej formie. Wykonuje swoje obowiązki

  Premier Beata Szydło jest w bardzo dobrej formie; dalej wykonuje swoje obowiązki - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że państwo doskonale funkcjonuje, a skutki wypadku z udziałem premier nie były aż tak poważne, żeby zachwiały funkcjonowaniem państwa.

  czytaj więcej

 • Podstawa programowa: Do listy lektur w szkole podstawowej dodano nowe pozycje

  Podstawa programowa: Do listy lektur w szkole podstawowej dodano nowe pozycje

  Pieśni i piosenki patriotyczne, fraszki Jana Sztaudyngera, aforyzmy Stanisława Jerzego Leca - takie m.in. teksty dodano do listy lektur w 8-letniej szkole podstawowej w wyniku uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

  czytaj więcej

 • Ordo Iuris chce, aby sądy wnikliwiej badały donosy na rodziców

  Ordo Iuris chce, aby sądy wnikliwiej badały donosy na rodziców

  Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, mające przeciwdziałać niezasadnym postępowaniom o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej na podstawie fałszywego zawiadomienia, zaproponował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

  czytaj więcej

 • Sellin: Projekt ustawy ws. abonamentu RTV będzie gotowy w lutym

  Sellin: Projekt ustawy ws. abonamentu RTV będzie gotowy w lutym

  Projekt ustawy usprawniający ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie gotowy jeszcze w lutym - zadeklarował w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Pytany o obniżkę abonamentu, odpowiedział: "można to rozważyć".

  czytaj więcej

 • Szumlewicz: W końcu komuś pomóżmy

  Szumlewicz: W końcu komuś pomóżmy

  Polska jest jednym z najmniej solidarnych krajów Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasz kraj wielokrotnie był adresatem pomocy innych państw. W czasie II wojny światowej setki tysięcy Polaków i Polek znajdowały wsparcie w Europie, Azji czy Afryce. Masowa emigracja będąca wynikiem represji politycznych miała też miejsce w wyniku ekscesów antysemickich w 1968 r. i po wprowadzeniu stanu wojennego na początku lat 80. Wreszcie, po wejściu do UE, mieliśmy do czynienia z olbrzymią skalą migracji zarobkowej. W ciągu pierwszych kilku lat po wejściu do Unii z Polski wyjechało w celach zarobkowych ponad 2 mln ludzi. Mimo to nikt nie mówił o groźnej fali polskich migrantów, nie podkreślał różnic kulturowych między Polakami a Niemcami czy Brytyjczykami, nie oczekiwał, by nasi rodacy dostosowywali się do lokalnej kultury, znali język czy wyznawali te same wartości co mieszkańcy innych krajów. Zarazem od wejścia do UE za pieniądze unijne wybudowaliśmy setki szkół, autostrad, dworców, szpitali, dróg szybkiego ruchu. Polska definicja solidarności obejmuje jednak wyłącznie otrzymywanie pomocy. Sami nie widzimy potrzeby jej udzielania.

  czytaj więcej

 • Dariusz „Maleo” Malejonek: Przyjąć uchodźców? Ale oni nie chcą tu przyjeżdżać

  Dariusz „Maleo” Malejonek: Przyjąć uchodźców? Ale oni nie chcą tu przyjeżdżać

  - Ani w krajach arabskich, ani w Afryce w zasadzie nie ma sierot, bo dziećmi zajmuje się dalsza rodzina. Jaka społeczność muzułmańska zgodzi się oddać dzieci, sieroty, w ręce chrześcijańskie? Przecież oni sami uznaliby to za zdradę religii, to byłoby dla nich dziecko stracone - mówi muzyk Dariusz „Maleo” Malejonek .

  czytaj więcej

 • Prof. Mikołejko: Prawda i cepy ideologii [odpowiedź na polemikę]

  Prof. Mikołejko: Prawda i cepy ideologii [odpowiedź na polemikę]

  O wybitnym polskim socjaliście, Ignacym Daszyńskim, mawiało się ongiś, że doskonale zna Marksa – ze swoich własnych przemówień. Tak i z tekstem pana doktora Piotra Kendziorka, który – ogniście ze mną polemizując („Igranie z ogniem, czyli prowokacje intelektualne prof. Zbigniewa Mikołejki”, DGP, nr 29) – zna mój wywiad, przeprowadzony przez panią redaktor Magdalenę Rigamonti (DGP, 20 stycznia br.), najwyraźniej ze swoich o nim wyobrażeń.

  czytaj więcej

 • Życie kipi i odradza się. „Moonlight” w kinach

  Życie kipi i odradza się. „Moonlight” w kinach

  WYDARZENIE | „Moonlight”, wielki film Barry’ego Jenkinsa, wreszcie wchodzi na ekrany polskich kin

  czytaj więcej

 • Wróbel: Tym razem będę naiwny

  Wróbel: Tym razem będę naiwny

   Wiem, że dawanie rad rządowi jest stratą czasu, ale ktoś musi być w tym kraju naiwny. No, to już niech padnie na mnie. Ostatnio zwiedziłem, na krzywy ryj, głośną wystawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Głośną, bo obecny rząd robi wszystko, aby posadę dyrektorów stracili ludzie mianowani przez rząd poprzedni.

  czytaj więcej

 • Świat relacji między kotem, psem i człowiekiem w gdańskim Muzeum Narodowym

  Świat relacji między kotem, psem i człowiekiem w gdańskim Muzeum Narodowym

  Wystawę pt. „O kocie, co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka” można oglądać od soboty w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ekspozycja jest prezentacją traktowania zwierząt w różnych kulturach, na przestrzeni dziejów.

  czytaj więcej

 • Włochy: Podpisano porozumienie ws. utworzenia muzeum Igora Mitoraja

  Włochy: Podpisano porozumienie ws. utworzenia muzeum Igora Mitoraja

  Porozumienie w sprawie utworzenia muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta w Toskanii podpisał w czwartek burmistrz tego miasteczka Massimo Mallegni z włoskim ministerstwem kultury. Muzeum w Pietrasanta, gdzie Mitoraj mieszkał i pracował, powstanie w ciągu roku.

  czytaj więcej

 • "Moonlight" Jenkinsa i "Milczenie" Scorsese - od piątku na ekranach kin

  "Moonlight" Jenkinsa i "Milczenie" Scorsese - od piątku na ekranach kin

  "Moonlight" Barry'ego Jenkinsa o dorastaniu w trudnym środowisku i "Milczenie" Martina Scorsese o zagrożeniu, które niesie ze sobą głęboka wiara - m.in. te dwa nominowane do Oscarów filmy będzie można oglądać od piątku na ekranach kin.

  czytaj więcej

 • "Wyklęty" - film o zbrojnym podziemiu niepodległościowym w kinach od 10 marca

  "Wyklęty" - film o zbrojnym podziemiu niepodległościowym w kinach od 10 marca

  Film Konrada Łęckiego "Wyklęty" o żołnierzach poakowskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami i rzeczywistymi postaciami. W produkcji wystąpili m.in. Wojciech Niemczyk, Janusz Chabior i Marcin Kwaśny. W kinach - od 10 marca.

  czytaj więcej

 • Poznań: We wrześniu wystawa prac Fridy Kahlo i Diego Rivery w CK Zamek

  Poznań: We wrześniu wystawa prac Fridy Kahlo i Diego Rivery w CK Zamek

  Pierwsza i jedyna w Polsce wystawa prac Fridy Kahlo i Diego Rivery odbędzie się we wrześniu w Poznaniu. Na ekspozycję, którą można będzie oglądać w CK Zamek, złoży się ponad 200 prac.

  czytaj więcej

 • Amerykańskie gwiazdy wystąpią na Młyn Jazz Festival w Jaroszowicach

  Amerykańskie gwiazdy wystąpią na Młyn Jazz Festival w Jaroszowicach

  Herbie Hancock, Dianne Reeves, Chris Botti oraz John Scofield wystąpią na Młyn Jazz Festival, który w lipcu odbędzie się w Jaroszowicach (Małopolskie) – podali organizatorzy. Miłośnicy jazzu będą mogli posłuchać m.in. też Stanisława Soyki i Wojciecha Karolaka.

  czytaj więcej

 • Shaggy będzie jedną z gwiazd Life Festival Oświęcim 2017

  Shaggy będzie jedną z gwiazd Life Festival Oświęcim 2017

  Shaggy, popularny wokalista z Jamajki, łączący w swej twórczości reggae, dancehall i rap; będzie kolejną gwiazdą, obok niemieckiej grupy Scorpions, która wystąpi latem podczas 8. edycji Life Festival Oświęcim – podali w piątek organizatorzy wydarzenia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej