kultura

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kultura. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kultura.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Lewestam: Między Heglem a brakiem jaj

  Lewestam: Między Heglem a brakiem jaj

  Powiedzmy, że wjeżdżasz na skrzyżowanie w momencie, gdy światło zmieniło się już na czerwone. Powiedzmy, że na jezdni był już przechodzień. Powiedzmy, że go uderzasz. Powiedzmy... A co, żeby nie było łatwo, przechodzień ginie na miejscu.

  czytaj więcej

 • Za dużo cięć, za dużo słów

  Za dużo cięć, za dużo słów

  W „Małym życiu” Hanyi Yanagihary piękny portret męskiej przyjaźni – również erotycznej – zderza się z absurdalnym i sztucznym nagromadzeniem nieszczęść i traum.

  czytaj więcej

 • Urzędnicy wolą czekać z kontraktem na rozstrzygnięcie sporu przetargowego

  Urzędnicy wolą czekać z kontraktem na rozstrzygnięcie sporu przetargowego

  Zamawiający coraz rzadziej występują o uchylenie zakazu zawarcia umowy przed rozpoznaniem odwołania. Gdy już to robią, zazwyczaj nie mają wystarczających argumentów.

  czytaj więcej

 • Krasnodębski: W USA zwalczanie „polskich obozów śmierci” będzie trudniejsze

  Krasnodębski: W USA zwalczanie „polskich obozów śmierci” będzie trudniejsze

  Europejski Trybunał Praw Człowieka odmówił uznania, że przepisy karne o zniesławieniu są z definicji pogwałceniem wolności słowa - wyjaśnia Arkadiusz Krasnodębski, Partner Zarządzający Dentons w Polsce.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Polityka Polski wobec Niemiec oscyluje między nieufnością a współpracą [WYWIAD]

  Ekspert: Polityka Polski wobec Niemiec oscyluje między nieufnością a współpracą [WYWIAD]

  Traktat polsko-niemiecki z 1991 roku spełnił dobrze swoje zadanie i nie warto go renegocjować - uważa niemiecki ekspert z Fundacji Nauka i Polityka (SWP) Kai-Olaf Lang. Jego zdaniem polityka Polski wobec Niemiec oscyluje między nieufnością a współpracą.

  czytaj więcej

 • Kurowska: Holandia umie dopieścić pacjentów. My tego nie umiemy, bo brakuje nam konsekwencji

  Kurowska: Holandia umie dopieścić pacjentów. My tego nie umiemy, bo brakuje nam konsekwencji

  Jest kraj, który stale wygrywa w rankingach na najlepszą i najbardziej przyjazną ochronę zdrowia. To Holandia. Z okazji swojej prezydencji w Radzie Europy zorganizowała konferencję, na której można było wymienić się doświadczeniami. Jak się okazuje, wiele nas łączy, np. solidarnościowy system ubezpieczeniowy. Dzieli m.in. podejście do współpracy sektorów publicznego i prywatnego. W Holandii postawiono bowiem na system prywatnych ubezpieczalni (w większości i tak nonprofit), które ze sobą konkurują. Zależy im, by mieć jak najwięcej klientów, i to zdrowych, więc stawiają na jakość i profilaktykę, przy czym nikomu czy to choremu, czy staremu odmówić nie mogą.

  czytaj więcej

 • Kto za Brexitem, kto przeciw

  Kto za Brexitem, kto przeciw

  Większość reprezentantów społecznych elit chce pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii. Jednak sondaże opinii publicznej wskazują na przeciwny trend.

  czytaj więcej

 • Nikt tu nie przychodzi, żeby „bić pedała”

  Nikt tu nie przychodzi, żeby „bić pedała”

  - Od wyborów minęło już grubo ponad pół roku i jako właściciel klubu, w którym bawią się także homoseksualiści, nie odczułem zmiany władzy- mówi Tomasz Sułkowski, właściciel Toro, popularnego klubu gejowskiego w Warszawie i największego w Polsce

  czytaj więcej

 • Lewestam: Wielkie Żarcie

  Lewestam: Wielkie Żarcie

  Nie ma faktów obiektywnych” — słyszeliście takie zdanie? Oczywiście, bo wszyscy je powtarzają, ku utrapieniu ludzi uczonych w piśmie. Jest to bowiem zdanie niefortunnie skonstruowane: fakt ma obiektywność przecież niejako w definicji; „fakt obiektywny” to masło maślane, jest to, fuj i ble, pleonazm. Ale skoro wszyscy z taką lubością to zdanie wypowiadają, to może ma ono jakąś ważną funkcję? A tak, czepiamy się go, bo na swój kulawy sposób dobrze wyraża pewną mocną intuicję, a mianowicie Informacyjny Niepokój Egzystencjalny. Kto go używa, chce powiedzieć: nie wiadomo, proszę państwa, co jest prawdą, a co nie. Zdarzenia zawsze toną w powodzi, a jest to powódź słów, opinii, raportów, interesów, punktów widzenia, przekłamań tłumaczeniowych, zakrzywień konkretnych rogówek i kątów poszczególnych spojrzeń.

  czytaj więcej

 • Jajachim Loew jeździłby volvo

  Jajachim Loew jeździłby volvo

  Trener niemieckiej drużyny w przeszłości przyłapany został na zajadaniu się zawartością własnego nosa, a kilka dni temu na sprawdzaniu, czy w portkach ma wszystko na swoim miejscu oraz czy odpowiednio dobrze to pachnie. Niewątpliwie to postęp. Powinniśmy spodziewać się, że za dwa lata na mundialu zobaczymy go załatwiającego się podczas meczu otwarcia na środku boiska.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej