kino

Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez.


 • Dr Sapała-Smoczyńska: Rezydenci leczą większość Polaków, a traktuje się ich jak gównarzerię [WYWIAD]

  Dr Sapała-Smoczyńska: Rezydenci leczą większość Polaków, a traktuje się ich jak gównarzerię [WYWIAD]

  W prywatnej placówce wszystko dzieje się automatycznie, a przecież pracują tam ci sami lekarze co w szpitalach publicznych. Ci sami lekarze, tylko stoi za nimi inny system. I ten system potrafi wykorzystać lekarzy, ich umiejętności, za które odpowiednio płaci - w rozmowie z Magdaleną Rigamonti wyznaje pediatra, dr Alicja Sapała-Smoczyńska.

  czytaj więcej

 • 8. American Film Festival we Wrocławiu zakończony

  8. American Film Festival we Wrocławiu zakończony

  Pokaz "Pomniejszenia", filmu Alexandra Payne'a o ludziach, którzy postanawiają się zmniejszyć, żeby uratować świat, oficjalnie zamknął 8. American Film Festival we Wrocławiu. Podczas gali kończącej ogłoszono najlepsze filmy imprezy - w tym "Szczęściarza" Johna Carrolla Lyncha.

  czytaj więcej

 • Jaka jest właściwie Rosja? Rusza festiwal Sputnik nad Polską

  Jaka jest właściwie Rosja? Rusza festiwal Sputnik nad Polską

  Rosyjskie kino nigdzie nie jest rozumiane tak dobrze, jak w naszym kraju, bo Polacy mają podobne problemy i też zostali poturbowani przez historię - powiedziała PAP dyrektor festiwalu filmowego "11. Sputnik nad Polską" Małgorzata Szlagowska-Skulska, który rozpocznie się 2 listopada.

  czytaj więcej

 • Cohen, Wodecki, Reynolds. Artyści, którzy odeszli w ostatnim roku [LISTA]

  Cohen, Wodecki, Reynolds. Artyści, którzy odeszli w ostatnim roku [LISTA]

  Leonard Cohen, George Michael, Debbie Reynolds, Danuta Szaflarska, Wojciech Młynarski, Chuck Berry, Magdalena Abakanowicz, Chris Cornell, Zbigniew Wodecki, Roger Moore, Liu Xiaobo, Jeanne Moreau, Tom Petty. Aktorki i aktorzy, gwiazdy scen i teatrów, pisarze. W ostatnich 12 miesiącach odeszło wielu cenionych artystów światowego formatu.

  czytaj więcej

 • Indie: Dzień, kiedy zginęła Indira Gandhi

  Indie: Dzień, kiedy zginęła Indira Gandhi

  33 lata temu w zamachu zginęła Indira Gandhi. Decyzja o ataku na sikhijską świątynię, gdzie rodził się lokalny nacjonalizm, kosztowała ją życie. Współczesne Indie nie są wolne od separatystów i napięć między społecznościami, które mogą wybuchnąć z nową siłą.

  czytaj więcej

 • Łódź uzyskała tytuł Miasta Filmu UNESCO

  Łódź uzyskała tytuł Miasta Filmu UNESCO

  Łódź – jako jedno z 64 miast reprezentujących 44 krajów – znalazła się w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN) uzyskując tytuł Miasta Filmu. Listę nowych członków UCCN podała we wtorek dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova.

  czytaj więcej

 • Krótkie sny podczas CinemaForum 2017

  Krótkie sny podczas CinemaForum 2017

  16. edycja festiwalu CinemaForum odbędzie się w dniach 8-12 listopada w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki) oraz w kinie Jack's przy ul. Brackiej w Warszawie. CinemaForum od wielu lat prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata - prosto z festiwali w Cannes, Berlinale czy Toronto, ale także zaprasza do udziału w warsztatach, spotkaniach i debatach filmowych.

  czytaj więcej

 • Małżeński eden obrócony w strach. Horror "Mother!" już w kinach

  Małżeński eden obrócony w strach. Horror "Mother!" już w kinach

  KINO | Spokojne małżeństwo dzień po dniu urządza się w nowym domu. Ona wkłada mnóstwo wysiłku w remont. Oboje chcą tu żyć długie lata. Małżeński eden zostaje nagle naruszony wizytą nieoczekiwanego gościa. Obce małżeństwo pod jednym dachem to jednak nie jedyne zmartwienie. W różnych miejscach dotychczas spokojnego domu pojawiają się dziwne, krwawe ślady. W walizce nieznajomych przybyszów coraz bardziej wystraszona żona znajduje zdjęcia jej męża.

  czytaj więcej

 • Świąteczny, rodzinny mobbing. "Złe mamuśki 2: Jak przetrwać święta" w kinach

  Świąteczny, rodzinny mobbing. "Złe mamuśki 2: Jak przetrwać święta" w kinach

  KINO | Gdy za oknem coraz mniej słońca i coraz zimniej to znak, że powoli nadchodzi Boże Narodzenie. Skrząca choinka, kolorowe ozdoby, niezwyczajne dania, prezenty, zakupy. Słowem: magia. Choć dla mam to także kupa roboty: gotowanie, pakowanie, strojenie... Obrazu ogólnej katastrofy domowej dopełnić może tylko... niespodziewana wizyta babci, która zawsze ma dla córki garść nowych, złotych rad. Trzy młode matki mają jednak swój styl na świąteczny czas.

  czytaj więcej

 • Eksmisja, tułaczka i pies. "Pewnego razu w listopadzie" w kinach

  Eksmisja, tułaczka i pies. "Pewnego razu w listopadzie" w kinach

  KINO | Eksmisja z mieszkania rozpoczyna wędrówkę od drzwi do drzwi i walkę o przeżycie do jutra. W chłodzie, deszczu, rzadziej w słoneczne dni. Syn Marek stara się być dla bezdomnej matki oparciem. Załatwia, co może. Zasady ulicy są brutalne dla słabych. Gorzkie dni osładza jeszcze tylko wierna psina.

  czytaj więcej

 • Wyludnione małe miasta. Tam najwyraźniej widać starzejące się społeczeństwo

  Wyludnione małe miasta. Tam najwyraźniej widać starzejące się społeczeństwo

  Kino zamknięte, bo potrzebny jest teren na dyskont. Połowa klasy po skończeniu szkoły wyemigrowała. A jednocześnie coraz więcej osób podkreśla, że w miasteczku nie żyje się wcale gorzej niż w metropolii. Jak jest naprawdę?

  czytaj więcej

 • Filmy 8. American Film Festival niebawem w kinach

  Filmy 8. American Film Festival niebawem w kinach

  "mother!" Darrena Aronofsky'ego, "Suburbicon" George'a Clooneya, "Zabicie świętego jelenia" Yorgosa Lanthimosa i "Nie jestem twoim murzynem" Raoula Pecka - to filmy prezentowane na 8. American Film Festival, które wejdą niebawem do kin.

  czytaj więcej

 • Tom Tykwer przewodniczącym 68. festiwalu filmowego Berlinale

  Tom Tykwer przewodniczącym 68. festiwalu filmowego Berlinale

  Niemiecki reżyser Tom Tykwer będzie przewodniczącym jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Przyszłoroczna edycja Berlinale odbędzie się od 15 do 25 lutego - podało w czwartek biuro prasowe festiwalu.

  czytaj więcej

 • Nowy Jork: Ekranizacje Lema na przeglądzie w Anthology Film Archives

  Nowy Jork: Ekranizacje Lema na przeglądzie w Anthology Film Archives

  Trzy wersje „Solaris”, „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy i „Szpital Przemienienia”, Edwarda Żebrowskiego, to tylko kilka z ekranizacji utworów Stanisława Lema, prezentowanych na przeglądzie w prestiżowym ośrodku filmowym Anthology Film Archives.

  czytaj więcej

 • Świąteczne namiętności. Komedia "Listy do M. 3" w kinach

  Świąteczne namiętności. Komedia "Listy do M. 3" w kinach

  KINO | Idą Święta Bożego Narodzenia. Śnieg, choinki, migoczące gwiazdki, prezenty, a w powietrzu przedświąteczny nastrój. Ubrany w mikołajowy kostium Melchior "Mel Gibson" (w tej roli Tomasz Karolak) pędzi w małym busiku w poszukiwaniu synka Kazika, który z kolei poszukuje dziadka. Szczepan i Karina Lisieccy (Piotr Adamczyk i Agnieszka Dygant) przeżywają swoje kolejne wzloty i żarliwe, małżeńskie sprzeczki. Różne rodziny, związki, problemy i temperamenty. Rozczarowania, pośpiech, damsko-męskie namiętności - rozstania i powroty. Słowem: Święta.

  czytaj więcej

 • W kinach "Suburbicon" - komedia kryminalna George'a Clooneya

  W kinach "Suburbicon" - komedia kryminalna George'a Clooneya

  KINO | "Witajcie w Suburbiconie - mieście, które zachwyca i ekscytuje." Spełnienie amerykańskich marzeń o dobrobycie dla wszystkich. Równo przystrzyżone trawnik, uśmiechnięty listonosz. Słońce, beztrosko bawiące się dzieci. Lśniący samochód przed każdym domem. Na rajskim obrazie pojawia się nagle bolesne pęknięcie. W rodzinie Lodge'ów nieznani sprawcy zabijają panią domu. Okazuje się, że ma to związek z długiem u mafii.

  czytaj więcej

 • Najbardziej radykalne idee XX wieku. „Manifesto” z Cate Blanchett

  Najbardziej radykalne idee XX wieku. „Manifesto” z Cate Blanchett

  KINO | 17 listopada do polskich kin trafi „Manifesto” z Cate Blanchett w 13 odsłonach. Zrealizowany przez wybitnego artystę wizualnego Juliana Rosefeldta prezentowany był najpierw w galeriach jako rozpisana na 13 ekranów instalacja.

  czytaj więcej

 • Piekło kobiet. Dlaczego Indie są wyspą brutalnej przemocy?

  Piekło kobiet. Dlaczego Indie są wyspą brutalnej przemocy?

  Przez Zachód przetacza się kampania #metoo, Saudyjczycy wpuszczają kobiety za kierownicę, Marokańczycy debatują nad ustawą mającą karać seksistowskie zachowania. Tymczasem Indie pozostają wyspą brutalnej przemocy wobec kobiet.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej