Książki

15 marca 2018 r.

„Każdego roku w Stanach zgwałconych zostaje pięćset tysięcy kobiet. Sto milionów kobiet na całym świecie obrzezano. Lista zdaje się nie mieć końca. Wypowiadam na głos słowo „wagina”, bo chcę, żeby te okropieństwa się skończyły. A wiem, że nie skończą się, dopóki w pełni nie przyjmiemy do wiadomości, że nadal się zdarzają. A jedynym sposobem, żeby to osiągnąć, jest pozwolić kobietom mówić – bez strachu, bez obawy przed karą czy zemstą”.

Głos w obronie kobiet, przeciwko przemocy. „Monologi waginy”15 marca 2018 r.

Książka-fenomen, książka-zjawisko, książka-manifest. Już 14 marca wydawnictwo Poradnia K wznawia kultowy zbiór bezpruderyjnych i szczerych tekstów o seksualności  i traumatycznych przejściach kobiet poszerzony o nowe historie. To głos w obronie kobiet, przeciwko przemocy we wszelkich postaciach; takie  przesłanie potrzebne jest w Polsce akurat teraz, kiedy ich prawa są zagrożone i trzeba o tym głośno mówić.

9 marca 2018 r.

Powieść Czy mnie słyszysz? wywołała zamieszanie na włoskiej scenie literackiej, zbierając doskonałe opinie krytyków i pnąc się na listach bestsellerów. Została okrzyknięta najważniejszą powieścią we Włoszech w 2016 roku. Prawa do jej wydania zostały szybko zakupione przez inne kraje.

Zło może zakiełkować w każdym. „Czy mnie słyszysz?" Varvello9 marca 2018 r.

Szesnastoletni Elia mieszka z rodzicami w niewielkim przemysłowym mieście na północy Włoch, które żyje tematem tajemniczej śmierci małego chłopca. W tym czasie ojciec Elii, Ettore, traci pracę, wycofuje się z dotychczasowego życia i popada w obłęd. Znika na długie godziny w starej furgonetce, która powoli staje się jego domem. Pewnego dnia zaprasza do samochodu młodą dziewczynę, a światła reflektorów znikają w pobliskim lesie…

28 lutego 2018 r.

Mike stał się pierwszym człowiekiem, który tweetował z kosmosu, i ostatnim, który pracował we wnętrzu teleskopu Hubble'a. Razem z kolegami z załogi ustanowił zespołowy rekord: w sumie spędzili najwięcej czasu na spacerach w przestrzeni kosmicznej podczas pojedynczej misji wahadłowca.

[KONKURS] Wygraj książkę „Spaceman” Mike’a Massimino28 lutego 2018 r.

KONKURS | „Spaceman” - autobiograficzna opowieść Mike’a Massimino udowadnia, że warto próbować i stawać do walki z samym sobą, by realizować marzenia. Któż by bowiem pomyślał, że siedmioletni chłopiec z przedmieścia, stanie jako dorosły mężczyzna na oddalonej o 600 kilometrów od Ziemi platformie serwisowej teleskopu Hubble’a? Komu przyszłoby do głowy, że obudzony w nim astronauta zostanie jednym z bohaterów współczesnej amerykańskiej popkultury, który od czasu do czasu grywa samego siebie w kultowym serialu „Teoria wielkiego podrywu"? W naszym konkursie mamy do wygrania dla naszych Czytelników trzy egzemplarze tej książki. 

21 lutego 2018 r.

Katarzyna T. Nowak, rocznik 1964, córka dziennikarki i pisarki Doroty Terakowskiej. Dziennikarstwem parała się przez lata także Katarzyna T. Nowak, współpracując m.in. z ,,Gazetą Krakowską”, ,,Przekrojem” i ,,Twoim Stylem”.

Porachunki z rodziną i światem. „Rok na odwyku"21 lutego 2018 r.

Ta książka to poruszająca kronika z rocznego pobytu w zamkniętym zakładzie odwykowym. Katarzyna Nowak, pisarka i dziennikarka, szczerze i wprost mówi o 18 latach swojego uzależnienia od alkoholu, narkotyków, środków nasennych i o swojej dysfunkcyjnej, choć kochającej się rodzinie.

18 lutego 2018 r.

Jak mówi Szczepan Twardoch, śląski, do którego czuje się przywiązany jak każdy do języka swojego dzieciństwa, to żywy język, a śląski przekład „Dracha” to jego „wkład w to, żeby Śląsk i Ślązacy mówili samych siebie w swoim własnym języku”. Na zdjęciu: Szczepan Twardoch, fot. Zuza Krajewska

„Drach” Szczepana Twardocha ukaże się po śląsku18 lutego 2018 r.

Powieść „Drach” Szczepana Twardocha z 2014 r. ukaże się w tym roku po śląsku w przekładzie Grzegorza Kulika nakładem Wydawnictwa Literackiego – poinformował autor. Książka jest nielinearną opowieścią o dwóch mężczyznach z tej samej, śląskiej rodziny.

16 lutego 2018 r.

Ta książka najbardziej spodoba się tym, którzy ciekawość innego spojrzenia na ekonomię łączą z zainteresowaniem historią

Woś: Kryzys i kredyt. Bratanki [RECENZJA]16 lutego 2018 r.

Bez pożyczek nie byłoby postępu. Ani ekonomicznego, ani społecznego. Ale są one również najważniejszą przyczyną kryzysów ekonomicznych, które zazwyczaj efekty rozwoju niwelują. Kredyt i kryzys tworzą więc zazwyczaj rodzaj błędnego koła. Aby zrozumieć, jak się ono toczy, bardzo przydają się tacy pomocnicy, jak Jan Toporowski.

15 lutego 2018 r.

Richard Flanagan • Nieznana terrorystka • przeł. Maciej Świerkocki • Wydawnictwo Literackie

Świat fake newsów, czyli małych prawd i wielkich kłamstw. „Nieznana terrorystka" Flanagana15 lutego 2018 r.

Sydney. Alarm terrorystyczny, w trzech dziecięcych plecakach znaleziono bomby. Podejrzaną jest Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll. Zdesperowana dziewczyna ucieka, a media publikują jej zmanipulowany portret. Oto świat fake newsów, seksu, polityki, brudnych pieniędzy i małych prawd poskładanych w wielkie kłamstwo. Świat po 11 września oczami laureata Nagrody Bookera

15 lutego 2018 r.

Mike stał się pierwszym człowiekiem, który tweetował z kosmosu, i ostatnim, który pracował we wnętrzu teleskopu Hubble'a. Razem z kolegami z załogi ustanowił zespołowy rekord: w sumie spędzili najwięcej czasu na spacerach w przestrzeni kosmicznej podczas pojedynczej misji wahadłowca. Zdjęcie: NASA, domena publiczna

Od chłopca z przedmieścia do sławnego astronauty. „Spaceman” Mike’a Massimino15 lutego 2018 r.

„Spaceman” - autobiograficzna opowieść Mike’a Massimino udowadnia, że warto próbować i stawać do walki z samym sobą, by realizować marzenia. Któż by bowiem pomyślał, że siedmioletni chłopiec z przedmieścia, stanie jako dorosły mężczyzna na oddalonej o 600 kilometrów od Ziemi platformie serwisowej teleskopu Hubble’a? Komu przyszłoby do głowy, że obudzony w nim astronauta zostanie jednym z bohaterów współczesnej amerykańskiej popkultury, który od czasu do czasu grywa samego siebie w kultowym serialu „Teoria wielkiego podrywu"?

13 lutego 2018 r.

Joachim Petterson „Pszczoły" | przeł. Witold Biliński | Wydawnictwo Literackie

Owady, które zmieniają życie człowieka. „Pszczoły" Pettersona13 lutego 2018 r.

Czytaliście z wypiekami na twarzy „Historię pszczół" Mai Lunde? Nadszedł czas by dowiedzieć się więcej o tych fascynujących owadach i zaprosić je do swego ogrodu. Wydawnictwo Literackie zaprasza na pełną ciepła, usianą anegdotami opowieść i fascynującym świecie pszczół, o tym jak dalece mogą zmienić życie człowieka. To nie tylko historia powstawania pewnej pasieki, ale też pełne miłości rodzinne wspomnienie. Tę książkę wraz z Joachimem Pettersonem tworzyły jego żona Sara (autorka ilustracji zawartych w książce) oraz córki Svea i Göta, których rysunek ilustruje pełną grozy opowieść o zagubieniu królowej roju...

13 lutego 2018 r.

Powieść „Całe miasto o tym mówi" Fannie Flagg w przekładzie Doroty Dziewońskiej ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 14 marca 2018

W Swede Town naprawdę brakowało kobiet. „Całe miasto o tym mówi" Fannie Flagg13 lutego 2018 r.

„We wszystkich stanach zachodnich i środkowo-zachodnich małe społeczności wcześniej nazywane Mała Polska, Małe Włochy czy Niemieckie Miasto teraz zmieniały nazwy, stawały się bardziej amerykańskie i chciały się rozwijać. Elmwood Springs miało szczęście. W ciągu roku przybyli do niego lekarz, golibroda, który w razie konieczności potrafił wyrwać ząb, i luterański kaznodzieja Edwin Wimsbly. Niezbyt płomienny, zgodnie z zamówieniem."

10 lutego 2018 r.

Mnich cudotwórca, antychryst, kochanek carycy i całej rzeszy dworzanek, hipnotyzer, święty, członek lubieżnej sekty, niemiecki agent, najpotężniejszy człowiek w Rosji? O Rasputinie napisano już wiele tomów, ale jego postać nigdy nie przestaje interesować. W rosyjskiej literaturze, ostatnio wybielany, trafił na prawosławne ikony. Gdzie indziej demonizowany. Dla wszystkich — intrygujący. Monumentalna biografia Rasputina pióra Douglasa Smitha już niebawem ukaże się w Wydawnictwie Literackim

Knausgård, islandzka „Wyspa" i biografia Rasputina. Luty w Wydawnictwie Literackim10 lutego 2018 r.

Wśród lutowych nowości Wydawnictwa Literackiego wyczekiwana przez fanów ostatnia część Mojej walki Karla Ove Knausgårda, prowokująca i skłaniająca do refleksji Wyspa - najważniejsza islandzka książka ostatnich lat, powieść Richarda Flanagana Nieznana terrorystka oraz monumentalna biografia Rasputina pióra Douglasa Smitha. Będzie także coś absolutnie zwariowanego dla młodszych czytelników - Kto wypuścił bogów, czyli I tom przygodowej serii dla nastolatków.

Polecane

Polecane

Reklama