Książki

23 maja 2018 r.

Philip Roth

Zmarł pisarz Philip Roth23 maja 2018 r.

Philip Roth, jeden z najwybitniejszych i najbardziej płodnych współczesnych amerykańskich pisarzy, zmarł we wtorek w Nowym Jorku w wieku 85 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca - poinformował jego agent.

20 maja 2018 r.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku

Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki20 maja 2018 r.

"Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania. Za książkę na dziś" - tak jurorzy uzasadnili przyznanie tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki Annie Bikont za książkę "Sendlerowa. W ukryciu" - ogłoszono w niedzielę.

20 maja 2018 r.

W 9. WTK wzięło udział niemal 800 wystawców z 32 krajów, a także około 1000 autorów z całego świata

Zakończyły się 9. Warszawskie Targi Książki20 maja 2018 r.

9. Warszawskie Targi Książki, które od czwartku odbywały się na stadionie PGE Narodowy dobiegły w niedzielę końca. Organizatorzy szacują, że zwiedzających było podobnie jak w zeszłym roku około 80. tys. Dokładne dane będą znane w poniedziałek.

18 maja 2018 r.

Rafał Woś

Economicus 2018: Najlepsze 10 książek ekonomiczno-biznesowych18 maja 2018 r.

Economicus 2018, ósma edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Oto dziesiątka naszym zdaniem najlepszych publikacji nominowanych w kategorii najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomiczno-biznesowej. Zwycięzcę poznamy podczas Gali Economicus 25 maja

16 maja 2018 r.

Jego pisane w latach 50. powieści "Komysze", "W stanicy " i "Droga powrotna" opowiadają losy Stasia Majewskiego, 12-letniego Polaka, żyjącego wraz z rodzicami i dwiema starszymi siostrami w mieście Jejsk w Kraju Krasnojarskim nad Morzem Azowskim. Łatwo można rozpoznać w powieści realia z życia Łobodowskiego - ojciec bohatera książki, pułkownik armii carskiej, po wkroczeniu bolszewików ratuje życie tylko dzięki temu, że wcześniej ocalił jednego z nich. Czytelnik ogląda oczami dziecka świat zawieruchy rewolucyjnej, w którym wszyscy żyją w ciągłym zagrożeniu.

„Trylogia ukraińska" po raz pierwszy wydana w Polsce16 maja 2018 r.

Józef Łobodowski marzył, że sojusz Polaków i Ukraińców stworzy przeciwwagę dla potęgi Rosji. W 70 lat po premierze londyńskiej, po raz pierwszy w Polsce ukazała się trylogia tego pisarza o wojnie domowej na Ukrainie, składająca się z tomów "Komysze", "W stanicy" i "Droga powrotna".

15 maja 2018 r.

Laurent Binet • Siódma funkcja języka •  przeł. Wiktor Dłuski • Wydawnictwo Literackie

Mieszanka kryminału i filozoficznej farsy. „Siódma funkcja języka" Bineta15 maja 2018 r.

KSIĄŻKI | Czy rzeczywiście był to wypadek? A może komuś zależało na śmierci wybitnego teoretyka semiologii, który odkrył klucz do siódmej funkcji języka? Siódma funkcja języka… Funkcja performatywna, która pozwala temu, kto ją opanował, przekonać każdego i w każdych okolicznościach. Czy rzeczywiście istnieje? Czy jest instrukcją obsługi? Czarnoksięską sztuczką? „Siódma funkcja języka" Laurenta Bineta to „mieszanka kryminału i filozoficznej farsy".

11 maja 2018 r.

Rafał Woś

Economicus 2018: Oto najlepsze nominowane poradniki ekonomiczne11 maja 2018 r.

Economicus 2018, ósma edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Oto dziesiątka naszym zdaniem najlepszych publikacji nominowanych w kategorii poradnik ekonomiczny napisany przez polskich autorów. Zwycięzcę poznamy podczas Gali Economicus 25 maja.

7 maja 2018 r.

Naturalnie, jest to ryzyko. Podejmują je dyrektorzy mocno wierzący w misję instytucji dostępnej dla wszystkich, w jakość sztuki, którą prezentują, w publiczność, która ich odwiedza, oraz precyzyjnie badający, jak mogą stworzyć warunki zachęcające do wyższych wpłat. Wtedy „płać, ile chcesz” sprawdza się nawet i przez pół wieku. The Met wyjaśniło odejście od tego modelu w prosty sposób: nie byliśmy skuteczni w skłanianiu ludzi do płacenia ceny sugerowanej. Nic dodać, nic ująć. Na zdjęciu: Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

„Płać, ile chcesz” za bilet do teatru i muzeum? To działa [OPINIA]7 maja 2018 r.

GRAPE | TŁOCZONE Z DANYCH Na początku stycznia (po 48 latach!) największe nowojorskie muzeum – The Metropolitan Museum of Art, potocznie The Met, zrezygnowało z zasady „sam zdecyduj o cenie za wstęp”. Zdawać by się mogło, że w obecnych realiach utrzymanie muzeum z dobrowolnych wpłat graniczy z niemożliwością równą przebiegnięciu maratonu na pustyni Namib bez łyka wody. A wcale nie! The Met to wyjątek. W samym Nowym Jorku jeszcze kilkanaście muzeów funkcjonuje częściowo lub całościowo w schemacie „płać, ile chcesz”, z angielskiego, PWYW (pay what you want). Wśród nich nie zabrakło słynnego muzeum Guggenheima.

27 kwietnia 2018 r.

Czas, jaki znamy, z jego wyraźną strukturą i ukierunkowaniem, z klarownymi ciągami przyczyn i skutków, z towarzyszącą mu ideą postępu historycznego i punktualnością, trzeba było wymyślić.

Dziadek z blizną, czyli o podróżach w czasie27 kwietnia 2018 r.

Rodzimy się, żyjemy, umieramy. To jest nasza podróż w czasie, zawsze w jedną stronę. Między pustką a pustką, ale też między przeszłością, w której nas nie było, i przyszłością, w której nas nie będzie. Trzeba sobie jakoś radzić z tym stanem rzeczy.

23 kwietnia 2018 r.

Warszawskie Targi Książki

Intensywni czytelnicy to zaledwie garstka Polaków23 kwietnia 2018 r.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Celem święta jest promocja czytelnictwa (zwłaszcza wśród młodzieży), podkreślenie znaczenia równego dostępu do wiedzy oraz wsparcie kreatywności poprzez poszanowanie praw twórców.

23 kwietnia 2018 r.

"Co ciekawe, najmniej czytają ci, którzy wychowali się przed 1989 r., ci wychowani przed erą internetową i przed otwartym rynkiem" - wskazał Makowski. "Starsi nieczytający w większości twierdzą, że nigdy nie czytali poza okresem szkolnym" - powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej.

Najmniej czytają wychowani przed erą internetową [WIDEO]23 kwietnia 2018 r.

Poziom czytelnictwa w Polsce jest już od 10 lat mniej więcej na poziomie niemal 40 proc., najnowsze badania potwierdzają zatrzymanie trendu spadkowego – powiedział PAP dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Jak dodał, najmniej czytają ci, którzy wychowali się przed 1989 rokiem, ci wychowani przed erą internetową i przed otwartym rynkiem.

Polecane

Polecane