Książki

12 stycznia 2018 r.

Rafał Woś

Woś o książce Hochschilda: Intelektualistka odmawia strzelania do wroga12 stycznia 2018 r.

W roku 1961 w Ameryce ukazała się kultowa powieść science fiction Roberta Heinleina „Obcy w obcym kraju”. To historia człowieka wychowanego przez Marsjan, który wraca na Ziemię i nie może się jej nadziwić. Pół wieku (z górką) później Arlie R. Hochschild napisała „Obcego we własnym kraju”. I trzymam kciuki, żeby ta książka też okryła się legendą. Bo na to absolutnie zasługuje.

5 stycznia 2018 r.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to zdaniem Leszczyńskiego sednem jest „uświadomiona słabość”

Woś: Jak dopiec Polce i Polakowi5 stycznia 2018 r.

 Powiedzmy sobie szczerze. Zabawa w tropienie narodowych wad to jedna z najłatwiejszych intelektualnych rozrywek. Jest też bardzo demokratyczna. Bawić się w to może każdy. Od prostaczka do profesora i od biedaka do milionera.

13 grudnia 2017 r.

Krystyna Czubówna

Dzień Księgarza. Święto z kłopotami w tle13 grudnia 2017 r.

Od międzywojnia księgarze obchodzą swoje święto 13 grudnia. Czasy, w których po prostu sprzedawali książki odchodzą do lamusa. Księgarz jest dziś coraz częściej osobą pomagającą wybrać książki, organizatorem wydarzeń, a księgarnia kawiarnią, klubem i małym centrum kultury.

24 listopada 2017 r.

Rafał Woś

Woś: To nie zawsze ci inni [RECENZJA]24 listopada 2017 r.

Postprawda została uznana przez anglosaskie elity za słowo 2016 r. Przy okazji pojawiło się pytanie o jego rodowód. Bo wbrew pozorom alternatywne fakty nie pojawiły się w życiu publicznym wraz z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta.

16 listopada 2017 r.

Mala księgarnia

Wsparcie dla małych księgarni potrzebne od zaraz16 listopada 2017 r.

Książka to nie taki sam produkt jak kosmetyki czy artykuły spożywcze, a mała, niesieciowa księgarnia jest nie tylko punktem sprzedaży książek, ale centrum kultury, prowadzonym często przez ludzi z pasją, którzy potrafią doradzić w wyborze lektury.

12 listopada 2017 r.

księgarnia, książki

Jednolita cena książki. Za i przeciw12 listopada 2017 r.

Przeciwnicy jednolitej ceny książki argumentują, że rynek działa najlepiej w warunkach swobody kształtowania cen przez popyt i podaż. Ich zdaniem państwo nie powinno tej konkurencji zakłócać poprzez nieuzasadnione regulowanie cen w jednym segmencie rynku. Sztywne ceny godzą przede wszystkim w konsumentów – czytelników, którzy tracą możliwość zakupu książki po tańszej, zdeterminowanej przez czynniki rynkowe, cenie.

9 listopada 2017 r.

Madeleine Thien opowiada o Bachu, Chinach Mao Zedonga, rewolucji kulturalnej i emigracyjnej historii swojej chińsko-malezyjskiej rodziny. Książka, która znalazła się w ścisłym finale Nagrody Bookera, ukazuje się w przekładzie Łukasza Małeckiego nakładem Wydawnictwa Literackiego, fot. Rawi Hage

Szaleńcza polityka nie może wszystkiego. "Nie mówcie, że nie mamy niczego"9 listopada 2017 r.

Historia trójki młodych muzyków z Szanghaju: skrzypaczki, pianisty i kompozytora, którym historia odbiera prawo do miłości, szczęścia i wolności. Ich osobiste dramaty wybrzmiewają pomiędzy akordami kompozycji Bacha i innych klasyków europejskiej muzyki przywoływanych pięknie na niemal każdej z 600 stron tej fascynującej powieści o sztuce, totalitaryzmie, pamięci i utracie. To jedna z tych książek, które zmieniają nasze życie na zawsze.

3 listopada 2017 r.

Czytane uważnie, „Głębokie Południe” pozwala zrozumieć, dlaczego następne wybory w Stanach wygrał Donald Trump. Patrząc zaś na sprawę w kontekście polskim: książka Theroux powinna stać się wzorem tego, jak z punktu widzenia centrum pisać o prowincji – bez paternalizmu, poczucia wyższości, z głęboką empatią. To otwiera oczy.

„Głębokie Południe" USA: Kraina goryczy, rasowej pogardy i afrykańskiej biedy3 listopada 2017 r.

KSIĄŻKI | Paul Theroux – pisarz podróżnik zawstydzający swoją przenikliwością całe zastępy reporterów – wędrował przez Afrykę, Azję, Amerykę Południową i Oceanię. Nigdy jednak, co znamienne, nie był na południu Stanów Zjednoczonych, owym Południu przez duże „P”, które nie stanęło na nogi po wojnie secesyjnej, hołubiąc do dziś swój mit innej Ameryki, latyfundialnej, arystokratycznej, pobożnej i wielkodusznej. Ciemną stroną tego mitu jest naturalnie spuścizna niewolnictwa, Ku Klux Klanu i segregacji rasowej – tę ostatnią formalnie zniesiono w południowych stanach dopiero w latach 60. zeszłego wieku, a w rzeczywistości pozostaje ona żywa do dziś.

3 listopada 2017 r.

A jeśli w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad obróbką i interpretacją danych wytwarzanych przez ludzkość? Gdyby tak się stało, dwie rzeczy są pewne: po pierwsze, SI będzie nad nami sprawować władzę absolutną. Po drugie, definitywnie przestaniemy rozumieć świat, w którym żyjemy, straciwszy kontrolę nad własnym losem. Ale projekt tej katastrofy został już wdrożony.

Big data, czyli jeszcze większa władza silnych nad słabymi3 listopada 2017 r.

KSIĄŻKI | Co to znaczy sprawować nad kimś władzę? Ten, kto ma władzę, może w sposób uprawniony zmuszać innych do określonego postępowania, niejednokrotnie wbrew ich interesom i poglądom, może też kontrolować, czy jego polecenia są wykonywane, i karać za nieposłuszeństwo. Brzmi to raczej nieprzyjemnie, chociaż stanowi podstawę społecznego ładu. Kluczowym terminem kryjącym się w cieniu tej definicji jest legitymizacja, czyli, innymi słowy, kwestia tego, skąd władca czerpie wspomniane uprawnienia do sprawowania władzy, oraz tego, w jakich granicach wolno mu się poruszać bez przekraczania tych uprawnień.

Polecane

Polecane

Reklama