Książki

12 sierpnia 2018 r.

Twórczość Naipaula była porównywana do twórczości Conrada

Zmarł pisarz V.S. Naipaul, laureat nagrody Nobla12 sierpnia 2018 r.

W wieku 85 lat zmarł brytyjski pisarz, laureat nagrody Nobla w 2001 r.w dziedzinie literatury, V.S. Naipaul - poinformowała w sobotę BBC. Pisarz zmarł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny. Naipaul uznawany jest za jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy XX wieku.

17 lipca 2018 r.

"Przepędzany, aresztowany, uwalniany w wyniku interwencji porządnych ludzi, trwał niezłomnie przy swoich ideałach" – podkreśla autorka. Jak podaje, Harring był bardzo płodnym pisarzem i publicystą, władał dziewięcioma językami i opublikował około stu tomów swoich utworów, a mimo to żył nieraz w skrajnej nędzy, ratowany od śmierci głodowej przez przyjaciół. "Uznawany za rewolucjonistę, stał się jednak obiektem ostrej publicystycznej napaści Karola Marksa, ponieważ zwalczał rodzący się właśnie komunizm, który uważał za +bałamutny filozoficzny materializm i ateizm+. Ostatni tekst publicystyczny z 1869 roku poświęcił (po angielsku) swej przybranej ojczyźnie i zatytułował znamiennie Do wrogów Polski" – podaje Krystyna Szayna-Dec.

Fryzyjczyk zauroczony Polską. Kim był Harro Harring Kazimirowicz?17 lipca 2018 r.

Harring był postacią niezwykle popularną w XIX wieku. Jego wielka sympatia do Polski i jej dążeń niepodległościowych, czego wyrazem było przybranie po powstaniu listopadowym drugiego nazwiska Kazimirowicz, została jednak zapomniana. Był rówieśnikiem Adama Mickiewicza. Jego najbardziej znane utwory literackie to trzyczęściowy cykl wspomnień z Polski pod rosyjską okupacją: "Pamiętnik o Polsce pod rosyjskim panowaniem"; "Wspomnienia z Warszawy" i "Rosyjski poddany"; oraz trzytomowa powieść "Polak".

12 lipca 2018 r.

Olga Tokarczuk, fot. Łukasz Giza

Olga Tokarczuk z szansą na "Alternatywnego Nobla"12 lipca 2018 r.

Olga Tokarczuk znalazła się na liście 46 pisarzy - kandydatów do "Alternatywnego Nobla", który ma zostać przyznany w tym roku przez Nową Akademię w związku z faktem, że tradycyjna Szwedzka Akademia postanowiła w tym roku nie przyznawać nagrody.

6 lipca 2018 r.

esteśmy zajęci. Ja tego nie osądzam. Mogę to zrozumieć. Ale to właśnie dlatego wolimy, aby te kwestie moralne, które nas bezpośrednio nie dotykają, były proste i miały proste rozwiązania. I dlatego można nam zaoferować odrobinę świętości i dobrego samopoczucia w wersji instant.

W Teksasie nie ma Jezusa [WYWIAD Z LINDĄ POLMAN]6 lipca 2018 r.

Jedną z najdziwniejszych rzeczy, jakie widziałam, są „chain gangs”, korowody więźniów skutych razem łańcuchami u nóg. Większość z tych więźniów jest czarna, strażnicy są zwykle biali. Tak jakby się człowiek cofnął o dwa wieki – mówi autorka reportażu „Laleczki skazańców”

6 lipca 2018 r.

Urobieni” kończą się kilkoma historiami pokazującymi promyk nadziei.

Jak człowiek rodzi się w Polsce, to powinien mieć na plecach napisane Kunta Kinte [RECENZJA KSIĄŻKI "UROBIENI. REPORTAŻE O PRACY"]6 lipca 2018 r.

Dla pracodawcy nie mam podmiotowości człowieka. Mam robić, a nie myśleć. Od myślenia są tu inni. No i wymyślili, że jak idę z wózkiem do magazynu, to nie mogę wrócić z pustymi rękami, bo generuję straty. Czasem śmiejemy się, że będą nas rozliczać, czy zbyt głęboko nie oddychamy, bo to przecież strata, nie?”.

30 czerwca 2018 r.

To, co najistotniejsze z punktu widzenia ostatnich wydarzeń, odnajdujemy w połowie książki. „Od wielu lat koegzystują ze sobą dwie grupy Turków – Białych i Czarnych” – pisze Orchowski.

Dokąd Erdoğan prowadzi Turcję? „Rzeź na Tarlabaşi”30 czerwca 2018 r.

Sułtan – tak zgryźliwie określają prezydenta Turcy. Piętnaście lat u władzy zazwyczaj odbiera politykom resztki świeżości, a wyborcę zwyczajnie męczy. Nie nad Bosforem. Recep Tayyip Erdoğan po ubiegłotygodniowym głosowaniu będzie rządził do 2023 r., przy okazji wyborcy przyznali mu uprawnienia, jakich nie miał żaden poprzednik od czasów Atatűrka. Reportaże Thomasa Orchowskiego to przynajmniej częściowa odpowiedź na pytanie, jak to było możliwe.

22 czerwca 2018 r.

W to święto, obchodzone w Polsce od 2014 roku, włączają się co roku dziesiątki redakcji, Biblioteka Narodowa i biblioteki publiczne w całej Polsce, wydawcy, księgarze, sieć sklepów Biedronka, Świat Książki oraz Press Club Polska.

„Książka na św. Jana” - najlepszy moment w roku na książkowe prezenty22 czerwca 2018 r.

24 czerwca, w imieniny Jana Kochanowskiego obchodzić będziemy kolejny raz święto książek – „Książka na św. Jana”. Dzień obdarowywania książkami bliskich, przyjaciół, znajomych – książkowe Walentynki w staropolski dzień zakochanych. Książka to najlepszy prezent, który rozwija i zostaje z nami na zawsze, a dając książkę, dajesz także uśmiech.

Polecane

Polecane