Książki

18 października 2017 r.

George Saunders

Wielka Brytania: George Saunders laureatem Nagrody Bookera18 października 2017 r.

Amerykański pisarz George Saunders został uhonorowany literacką Nagrodą Bookera – najbardziej prestiżową w W. Brytanii. Otrzymał ją za powieść "Lincoln in the Bardo". O przyznaniu nagrody za najlepszą powieść w 2017 r. poinformowało we wtorek w Londynie jury.

13 października 2017 r.

Rafał Woś

Woś: Nierówności w XXI wieku13 października 2017 r.

Cześć, czytałeś »Dynamikę i strukturę dochodów w warunkach globalizacji? Nie, odpadłem już przy tytule«”. Nawet jeśli taki dialog się nie wydarzył, to w zasadzie powinien był się wydarzyć. Wydawcy robią czasem bardzo wiele, by odstraszyć potencjalnego czytelnika od książki. Pół biedy, jeśli dzieło jest słabe, szkoda, gdy nieatrakcyjny tytuł zniechęca do zapoznania się z ciekawymi treściami. I tutaj właśnie mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem.

6 października 2017 r.

Dzięki nagrodzonym Bookerem „Okruchom dnia”, subtelnej, wyważonej i nader pesymistycznej refleksji na temat przemijania, Ishiguro trafił do literackiej ekstraklasy, w której trudno się utrzymać na dłużej – udaje się to tylko nielicznym.

Noblista Ishiguro pisze o zapominaniu jako gwarancji przetrwania6 października 2017 r.

W tym roku szwedzcy akademicy przyznający literacką Nagrodę Nobla do końca strzegli tajemnicy – Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, nie był typowany na zwycięzcę, nie zagościł nawet w szerszym gronie faworytów. Krótko mówiąc, ten, kto postawił u bukmachera na Ishiguro, wygrał mnóstwo pieniędzy. Podobnie zresztą jak sam pisarz (wartość nagrody to aktualnie 9 mln koron, czyli ok. 4 mln zł). Ale to nie koniec zaskoczeń.

5 października 2017 r.

Kazuo Ishiguro w 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World), a w 1989 roku Nagrodę Bookera za trzecią powieść Okruchy dnia (The Remains of the Day).

Literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro5 października 2017 r.

Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. Jest on autorem m.in. powieści "Okruchy dnia" oraz "Nie opuszczaj mnie", które zostały zekranizowane. Za pierwszą z nich pisarz otrzymał Nagrodę Bookera.

29 września 2017 r.

Rafał Woś

Woś: Zygzak McQueen zabłądził na starej dwójce [RECENZJA]29 września 2017 r.

Jeśli mają państwo dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym, to zapewne nie jest wam obcy film „Auta”. Ostatnio w kinach pojawiła się jego trzecia część. Ale prawdopodobnie najlepsza i najgłębsza (filmy dla dzieci od dawna są filmami również dla dorosłych, którzy je z dziećmi oglądają, i ich również powinny wciągnąć) była pierwsza odsłona przygód czerwonej wyścigówki nazwiskiem Zygzak McQueen.

21 września 2017 r.

Jacek Kaczmarski "Między nami. Wiersze zebrane"

"Między nami" - najpełniejszy zbiór wierszy Kaczmarskiego21 września 2017 r.

"Między nami" - taki tytuł nosi najpełniejsze jak dotąd wydanie wierszy Jacka Kaczmarskiego zawierające także utwory dotąd niepublikowane. Tom, który właśnie trafia do księgarń, został przygotowany z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy urodzin barda "Solidarności".

15 września 2017 r.

Rafał Woś

Zwycięstwo, które było porażką. Recenzja książki Rafała Wosia "To nie jest kraj dla pracowników"15 września 2017 r.

Ciężko jest się wcisnąć między dwie dominujące narracje o polskiej transformacji – tę o wielkim sukcesie i zielonej wyspie oraz tę o demoliberalnym, postkomunistycznym spisku z esbeckiej inspiracji. Ciężko, bo mało tam miejsca. Trwa walka o spuściznę i pamięć, zaś ów polityczny duopol to w pewnej mierze również odzwierciedlenie niezupełnie trzeźwego stanu umysłu Polaków w drugiej dekadzie XXI w. Oczywiście ta trzecia narracja istnieje – i sprawia wrażenie niewygodnej dla obu stron zwarcia. Jest to historia o szybkim gospodarczym wzroście, którego społeczne i ekonomiczne konsekwencje zamieciono pod dywan albo moralnie obciążono nimi pokrzywdzonych; to historia o destrukcyjnym wpływie pogłębiających się nierówności na ład społeczny; to historia o bogaceniu się kosztem słabszych i uboższych; to historia o bezmyślnym zaprzepaszczeniu rodzimego potencjału gospodarczego; to wreszcie historia o pracy – poniewieranej przez kapitał.

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama