Książki

27 kwietnia 2017 r.

"Julita i huśtawki" Hanna Kowalewska

Wszystkiego było po równo. Wszystkiego oprócz miłości… "Julita i huśtawki"27 kwietnia 2017 r.

Do rodzinnego miasteczka przyjeżdża pisarz Koli, by przez parę tygodni pracować nad książką i jednocześnie prowadzić przewrotną grę z ukochaną Metką. To właśnie ona, a także jej dawni znajomi stają się głównymi bohaterami jego powieści. Dzieciństwo, młodość, pierwsze miłości, pierwsze śmierci... Przejmująca opowieść o czasach, w których wszystkiego było po równo. Wszystkiego oprócz miłości…

25 kwietnia 2017 r.

"Kapitan Żbik. Portret pamięciowy"

Kapitan Żbik w nowym, książkowym wydaniu25 kwietnia 2017 r.

"Gdzie jest jasnowłosa?", "Wąż z rubinowym oczkiem" czy "Nocna wizyta" - to tylko niektóre z przygód słynnego Kapitana Żbika, bohatera komiksów z lat 70. Jego postać ożywa ponownie w książce Mateusza Szlachtycza i Maxa Suskiego pt. "Kapitan Żbik. Portret pamięciowy".

21 kwietnia 2017 r.

Według najnowszych badań Biblioteki Narodowej w ubiegłym roku po lekturę sięgnęło zaledwie 37 procent Polaków, a tylko co czwarta osoba czyta siedem lub więcej książek rocznie. Niemal co czwarte gospodarstwo domowe nie ma nawet jednej książki.

Smutne święto książki i czytelników. "Polskie nieczytanie jest stabilne"21 kwietnia 2017 r.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ustanowiono, by zachęcić wszystkich, a zwłaszcza młodych, do odkrycia przyjemności z czytania i docenienia wkładu twórców, którzy przyczyniają się do rozwoju kultury i społeczeństwa. Tego dnia mówi się również o inicjatywach, które służą promocji czytelnictwa. Według badania Biblioteki Narodowej 63 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Ten wskaźnik nie zmienia się od lat. "Polskie nieczytanie jest stabilne" - brzmi wniosek z raportu.

19 kwietnia 2017 r.

Promocja czytelnictwa nie miałaby sensu, gdyby pominąć rozwijanie miłości do książek wśród dzieci. Dlatego, widząc, jakim sukces odniósł Światowy Dzień Książki, w 1967 roku, postanowiono stworzyć adekwatne święto poświęcone dzieciom.

Co każdy miłośnik literatury powinien wiedzieć o Światowym Dniu Książki? Sprawdź!19 kwietnia 2017 r.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich był wyjątkowy dla polskich czytelników, ponieważ wszystkie wydarzenia z nim związane zostały zaplanowane przez polskie miasto. W ubiegłym roku to Wrocław przygotował najciekawszy program promocji czytelnictwa, który będzie realizowany do 22 kwietnia 2017 roku. Jesteście gotowi na to nadchodzące wydarzenie? Na wszelki wypadek, sprawdźcie, o co tak naprawdę chodzi z tym Światowym Dniem Książki:

15 kwietnia 2017 r.

Większość z nas usłyszała o Boko Haram dokładnie trzy lata temu, gdy bojownicy tej partyzantki porwali 276 dziewcząt ze szkolnego internatu w miejscowości Chibok.

Książka Bauera o Boko Haram: Szaleństwo w sercu Afryki15 kwietnia 2017 r.

"Obudził mnie Buba, mój najmłodszy syn, nie mógł złapać tchu. Boko Haram idzie, żołnierze uciekają! Kłamiesz – powiedziałam i nie ruszyłam się z maty. Przecież wojsko niedawno wkroczyło do wsi, mieli czołgi. Więc wyszłam przed drzwi. Stamtąd widać było główną drogę. Czołgi wyjeżdżały. Za jednym biegł żołnierz z butami w ręku, usiłował się na niego wdrapać. Jeden czołg utknął w rowie. Załoga po prostu go zostawiła i uciekła. Zawołałam dzieci, kazałam im schować w spiżarce worki z fasolą i wszystkie garnki, całą żywność. Zamknęłam zapasy. Prawie nic nie wzięliśmy, żadnych ubrań poza tym, co mieliśmy na sobie. Wybiegłam z naszego kwartału, trzymałam Bubę za rękę. Za plecami słyszałam okrzyki: Allahu akbar. To one nas popędzały. Bojownicy wchodzili do wsi. Widziałam, jak ze wszystkich domów wybiegają ludzie. Wszyscy uciekali”.

11 kwietnia 2017 r.

Konferencja jałtańska trwała od 4 do 11 lutego 1945 roku. Na zdjęciu przywódcy mocarstw koalicji antyhitelerowskiej: Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt i Józef Stalin

Zaremba: "Chłopskość” jest kluczem do zrozumienia wielu postaw w pojałtańskiej Polsce11 kwietnia 2017 r.

„Chłopskość” jest kluczem do zrozumienia wielu postaw i poglądów w pojałtańskiej Polsce. Do tej pory była mało opisywana, a przecież gdy oglądamy klasyczne opowieści o Żołnierzach Wyklętych to widzimy właśnie ludzi pochodzących z chałup, nie dworów czy miejskich kamienic – mówi PAP Piotr Zaremba, autor powieści „Zgliszcza".

8 kwietnia 2017 r.

Christopher Hitchens, Listy do młodego kontestatora, przeł. Dariusz Żukowski, Karakter 2017

Rzecz o sztuce protestu. "Listy do młodego kontestatora" [RECENZJA]8 kwietnia 2017 r.

KSIĄŻKI | Ta książka ma szansę trafić w Polsce na podatny grunt. Jest to bowiem rzecz o sztuce protestu. Przypuszczam, że wielu ludzi z narastającym zdumieniem obserwuje rozwój wydarzeń w naszym kraju – osobliwy festiwal politycznej arogancji połączonej z groteskowym nieudacznictwem – i sama obserwacja z wolna przestaje im wystarczać. „Listy do młodego kontestatora” nie są jednak ani instrukcją zwoływania grup sprzeciwu, ani podręcznikiem zarządzania masowym buntem – wręcz przeciwnie, jest to esej o tym, w jaki sposób można nie zgadzać się indywidualnie i na własny rachunek. Christopher Hitchens wiedział, o czym pisze, ponieważ publiczne wyrażanie niezgody uczynił w pewnym sensie swoim zawodem: był jednym z najzacieklejszych i najzłośliwszych polemistów, jakich wydała anglosaska publicystyka w ciągu ostatnich paru dekad.

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama