Książki

23 czerwca 2017 r.

„Znam pewnego mężczyznę, żonatego i z dwójką dzieci, który wiele lat temu kupił pod Denver motel z dwudziestoma jeden pokojami po to, żeby podglądać swoich gości."

Radosny seks to rzadkość. Ludzie są raczej smutnymi zwierzętami23 czerwca 2017 r.

KSIĄŻKA | Ironia tej książki – a nie jest to ironia prześmiewcza – kryje się w tym, że ludzie są raczej smutnymi zwierzętami. Radosny seks to rzadkość, podobnie zresztą jak miłosne oddanie. Podglądacz, raz podjąwszy swoje brzemię, nie może albo nie umie się już wycofać. W związku z tym cierpi straszliwe katusze, świadkując z reguły niezmierzonym pasmom nudy, wstrętu, frustracji, upokorzenia i osamotnienia, które stają się udziałem jego gości. Sam popada w związku z tym w depresję, ewentualnie dostaje ataków szału na widok klientów wycierających łapy z majonezu (i nie tylko majonezu) w czyściutkie poszewki i prześcieradła. Satyryk nie wymyśliłby lepszej puenty.

22 czerwca 2017 r.

Pomysłodawcą akcji jest znany dziennikarz Jarosław Gugała.

"Książka na św. Jana". 24 czerwca - dzień dawania książek22 czerwca 2017 r.

24 czerwca - Książka na św. Jana. Wspólnie tworzymy nowe święto książki. Jego patronem został najwybitniejszy polski pisarz epoki odrodzenia - Jan Kochanowski. Twórca literackiej polszczyzny, któremu udało się połączyć klasyczne europejskie formy literackie z polską mową, obyczajowością i tradycją.

16 czerwca 2017 r.

Bartek Sabela, „Afronauci. Z Zambii na Księżyc”

Zambia wstaje z kolan. Bartek Sabela, „Afronauci. Z Zambii na Księżyc” [RECENZJA]16 czerwca 2017 r.

Zaczynały się lata 60., gdy Edward Mukuka Nkoloso, weteran II wojny światowej i uczestnik ruchu oporu na ziemiach, które wkrótce miały zyskać niepodległość jako Republika Zambii, postanowił podbić kosmos. Założył Narodową Akademię Nauki, Badań Kosmicznych i Filozofii i rozpoczął przygotowania do pierwszego w świecie załogowego lotu na Księżyc.

9 czerwca 2017 r.

Uchodźcy na stacji kolejowej na Węgrzech

Kłopotliwi przybysze? Co o uchodźcach mówi literatura9 czerwca 2017 r.

UCHODŹCY | Najgorętszy temat w całej Europie ostatnich dwóch lat. Uchodźcy i fala migracji z Afryki i Bliskiego Wschodu. Gorące spory w mediach, chęć pomocy i obawy. By spojrzeć na zjawisko nieco z oddali, z oddechem, warto sięgnąć po literaturę, która naświetla wiele wątków nieraz szerzej nieznanych i pozwala lepiej zrozumieć naturę i istotę świata, który migruje w kierunku dostatniej Europy.

2 czerwca 2017 r.

García Márquez zanim napisał Sto lat samotności opublikował trzy powieści, które nie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Był tym faktem tak bardzo zdemotywowany, że przez niemal pięć lat poświęcał się wyłącznie pracy jako dziennikarz. Na zdj. fragment okładki "Stu lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza

Sto lat samotności – realizm magiczny Marqueza zachwyca już od 50 lat2 czerwca 2017 r.

Określenie Gabriela Garcii Marqueza gwiazdą byłoby wielkim niedocenieniem jego osoby. To człowiek, który na zawsze zmienił sposób postrzegania literatury, zacierając granice pomiędzy pozornie skrajnymi światami – cywilizacją zachodu a iberoamerykańską. Gdy zmarł w 2014 roku w wieku 87 lat, jego rodzinna Kolumbia, w której znany był jako „Gabo”, ogłosiła trzydniową żałobę narodową. Dokładnie 50 lat temu ukazało się najsłynniejsze i najbardziej przełomowe z jego dzieł - Sto lat samotności. Oto kilka fascynujących faktów dotyczących tego arcydzieła:

2 czerwca 2017 r.

Pasja, z jaką Ziemkiewicz stara się udowadniać przewagi swego idola, wskazuje na szczere uwielbienie. Dmowski jest lepszym organizatorem, mentorem, autorem etc. Ba, on jest nawet przystojniejszy i seksowniejszy od Ziuka. Autor gromi każdego, kto śmie dać wiarę temu, iż piękna rozwódka Maria Juszkiewiczowa wolała Piłsudskiego, gdy w konkury do niej miał też stawać i Dmowski. Powołując się na relację wyjątkowo wiarygodnego endeka Jędrzeja Giertycha, Ziemkiewicz podkreśla, iż pan Roman: „Co chciał, to u niej uzyskał, a żenić się nie zamierzał”. Jednym słowem chłop na schwał, a nie jakiś tam Piłsudski.

Dmowski nie jest sexy. Wyobraźnią Polaków zawładnął Piłsudski2 czerwca 2017 r.

Mówiąc krótko: człowiek demolka. Gdzie się pojawi, oczekuje bezwarunkowego podporządkowania albo rękami tych, którzy mu się bezwarunkowo podporządkowali, wszystko rozpieprzy (...)” – pisze o Józefie Piłsudskim w „Złowrogim cieniu Marszałka” Rafał A. Ziemkiewicz. „Niezdolny do jakiejkolwiek kooperacji, do funkcjonowania innego niż w roli dyktatora (...)” – dodaje oskarżycielsko.

19 maja 2017 r.

Torquay to miasto w którym Agatha Christie przyszła na świat. Nic dziwnego, że jej urodziny (15 września) obchodzone są tam wyjątkowo hucznie. Oczywiście w stylu właściwym dla królowej kryminału!

Najsłynniejsze festiwale książek na świecie: Sprawdź czy je znasz!19 maja 2017 r.

KSIĄŻKI | Polska może pochwalić się doskonałymi festiwalami poświęconymi literaturze – Big Book Festival, Festiwal Miłosza, Warszawskie Targi Książki, Literacki Sopot czy Festiwal Fantastyki – o tych wydarzeniach słyszał każdy miłośnik książek. Dziś chcielibyśmy przybliżyć kilka światowych festiwali, które również mają wiele do zaoferowania i co roku przyciągają tłumy osób z całego świata. Coraz częściej można na nich spotkać polskich twórców. Oto one:

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama