Książki

10 czerwca 2018 r.

Agata Passent

Agata Passent. Kobieta analogowa10 czerwca 2018 r.

Odkrywam jej niezwykłość cały czas. Ciągle mnie czymś zaskakuje. Ukazują się kolejne jej "Dzienniki" i wszyscy możemy dowiedzieć się z nich czegoś o jej stawaniu się pisarką, kłopotach rodzinnych, polityce, miłościach. Ta niezwykłość doskwierała mi w dzieciństwie, bo każdy chce mieć taką mamę normalną, zwykłą, taką bardziej „udomowioną” - o talentach Agnieszki Osieckiej, ulubionych piosenkach, konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”, książkach i karmieniu Internetu z Agatą Passent rozmawia Maciej Ulewicz.

25 maja 2018 r.

Laureaci konkursu Economicus 2018, fot. Wojtek Górski

Economicus 2018: Znamy laureatów25 maja 2018 r.

Economicus 2018 rozstrzygnięty. Znamy już tytuły najważniejszych i najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych poprzedniego sezonu. Wszystkim nagrodzonym, nominowanym autorom oraz wydawcom gratulujemy. I zaczynamy odliczanie do Economicusa 2019

25 maja 2018 r.

Olga Tokarczuk, fot. Łukasz Giza

Jaki prestiż ma na Zachodzie Man Booker International Prize?25 maja 2018 r.

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę literacką Man Booker International Prize za powieść „Bieguni”. Ściślej rzecz ujmując: otrzymała ją na spółkę z brytyjską tłumaczką „Biegunów” Jennifer Croft. W związku z tym wydarzeniem – w istocie niezwykłym, bo trudno mi sobie przypomnieć, kiedy ostatnio nagrodzono polską prozę jakimś liczącym się globalnie wyróżnieniem – pojawiło się wiele rozmaitych wątpliwości i pytań. Czy ta nagroda naprawdę jest tak prestiżowa, jak powtarzają media? Skąd się bierze jej wysoka ranga? Dlaczego w aktualnej formule funkcjonuje dopiero od paru lat? I z jakiego powodu nagrodzono książkę, która w Polsce ukazała się przed ponad dekadą?

23 maja 2018 r.

Philip Roth

Zmarł pisarz Philip Roth23 maja 2018 r.

Philip Roth, jeden z najwybitniejszych i najbardziej płodnych współczesnych amerykańskich pisarzy, zmarł we wtorek w Nowym Jorku w wieku 85 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca - poinformował jego agent.

20 maja 2018 r.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku

Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki20 maja 2018 r.

"Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania. Za książkę na dziś" - tak jurorzy uzasadnili przyznanie tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki Annie Bikont za książkę "Sendlerowa. W ukryciu" - ogłoszono w niedzielę.

20 maja 2018 r.

W 9. WTK wzięło udział niemal 800 wystawców z 32 krajów, a także około 1000 autorów z całego świata

Zakończyły się 9. Warszawskie Targi Książki20 maja 2018 r.

9. Warszawskie Targi Książki, które od czwartku odbywały się na stadionie PGE Narodowy dobiegły w niedzielę końca. Organizatorzy szacują, że zwiedzających było podobnie jak w zeszłym roku około 80. tys. Dokładne dane będą znane w poniedziałek.

18 maja 2018 r.

Rafał Woś

Economicus 2018: Najlepsze 10 książek ekonomiczno-biznesowych18 maja 2018 r.

Economicus 2018, ósma edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Oto dziesiątka naszym zdaniem najlepszych publikacji nominowanych w kategorii najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomiczno-biznesowej. Zwycięzcę poznamy podczas Gali Economicus 25 maja

Polecane

Polecane