Książki

4 sierpnia 2017 r.

Nic nie inspiruje do odkrywania świata tak bardzo jak dobra książka.

Książki, które rozbudzają chęć podróży4 sierpnia 2017 r.

Dobry pisarz musi posiadać wyczucie, które pozwala wiarygodnie oddać nie tylko emocje bohaterów, ale także piękno i klimat opisywanych przez siebie miejsc. Czytaliście kiedyś książkę i mieliście wrażenie, że jesteście zupełnie gdzieś indziej? W gorącym Egipcie, nad brzegiem morza lub w samym centrum wielkiej metropolii? Czuliście atmosferę tego miejsca, wyobrażaliście sobie jego mieszkańców mijających Was na ulicy? Jeżeli nie, koniecznie sięgnijcie po jeden z tytułów opisanych poniżej!

4 sierpnia 2017 r.

W 1967 roku, kiedy czuło się już narastającą falę nastrojów antysemickich, Lem wymyślił takiego alternatywnego siebie, czyli profesora Rappaporta z "Głosu Pana", który po II wojnie światowej wyemigrował do USA.

Osobiste traumy Lema rzadko, ale są w jego powieściach4 sierpnia 2017 r.

Stanisław Lem niewiele mówił o przeżyciach wojennych, ale w jego wizji kosmosu często pojawiają się krwawi tytani, stosy trupów, getto. To wspomnienia z czasu, gdy przyszły pisarz ukrywał się jako Żyd w okupowanym Lwowie - uważa Wojciech Orliński, autor książki "Lem. Życie nie z tej ziemi".

31 lipca 2017 r.

Anna Brzezińska "Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach"
 - premiera: 14 września

"Córki Wawelu". Polska Jagiellonów oczami kobiet31 lipca 2017 r.

KSIĄŻKI | Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni…

25 lipca 2017 r.

"Sznurek" Adama Langa ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 17 sierpnia

Brutalnie szczerze o życiu licealisty. "Sznurek" Langa25 lipca 2017 r.

KSIĄŻKI | Spodziewacie się banalnych, wyssanych z palca problemów nastolatka, dylematów w stylu „lepsza ta nereczka [dziewczyna – przyp. red.] czy tamta”? Nic bardziej mylnego. Krystian mieszka na wsi. Typowa dziura na Podlasiu. Jeśli wrony rzeczywiście gdzieś zawracają, to u nas – opowiada. Ojciec to sadysta i okrutnik, odbicie dziadka, który podjudza go do działania. Matki właściwie ciągle nie ma, bo co rusz opiekuje się babciami, ciotkami i znajomymi, które bardzo potrzebują jej pomocy. Starszy brat Seba nie jest lepszy.

15 lipca 2017 r.

Informację o śmierci poetki podała także na Facebooku jej przyjaciółka Paula Sawicka.

Zmarła poetka Julia Hartwig15 lipca 2017 r.

W piątek w wieku 96 lat zmarła w Pensylwanii w USA Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej - poinformował PAP Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Clubu.

14 lipca 2017 r.

Konkurs z książkami do wygrania

Książki na lato z niezwykłymi historiami [KONKURS]14 lipca 2017 r.

KONKURS | - Wiesz, chodzi o to, że nie ma tu żadnej zabawy w pozory, role i zasady. To nie istnieje. Byłam tutaj sobą, miałam prawo do szaleństwa, pod warunkiem, że w pracy dam z siebie wszystko, a kiedy kończyłam dniówkę miałam czas na przesiadywanie w barze. Nie było tam wiele kobiet - mówi Catherine Poulain, autorka bestsellerowej powieści Wielki marynarz. Tę i inne książki można wygrać w naszym wakacyjnym konkursie z książkami.

11 lipca 2017 r.

Orhan Pamuk • Rudowłosa • przeł. Piotr Kawulok • Wydawnictwo Literackie

"Rudowłosa" - nowa powieść noblisty Orhana Pamuka11 lipca 2017 r.

KSIĄŻKI | W małej miejscowości pod Stambułem pewien licealista doświadcza wstrząsającej miłości i popełnia wielką zbrodnię… Nowa powieść noblisty, piękna i porażająca, a w niej pytanie: co wyznacza nasz los – pierwsze miłosne spełnienie czy siła historii i legend?

11 lipca 2017 r.

W naszym konkursie wygrać można egzemplarz bestsellerowej książki "Busola" Mathiasa Énarda

Taka książka trafia się raz na pokolenie [KONKURS]11 lipca 2017 r.

KSIĄŻKI | Nasz świat jest światem pozbawionym mapy, zagubiliśmy się. Musimy odnaleźć sens rzeczy. „Busola" pozwala odnaleźć Wschód, tzn. przypomnieć to, co zawdzięczamy tamtej części świata, przypomnieć o współzależności naszych losów. Zapomina się, że w stronę Wschodu ukierunkowane są kościoły w Europie, że patrząc z perspektywy Paryża, Mekka jest właściwie w tym samym kierunku co Jerozolima. Bestsellerową powieść francuskiego pisarza można wygrać w naszym konkursie!

4 lipca 2017 r.

Poulain "Wielki marynarz"

Twarda kobieta w męskim świecie. "Wielki marynarz" Poulain4 lipca 2017 r.

KSIĄŻKI | - Wiesz, chodzi o to, że nie ma tu żadnej zabawy w pozory, role i zasady. To nie istnieje. Byłam tutaj sobą, miałam prawo do szaleństwa, pod warunkiem, że w pracy dam z siebie wszystko, a kiedy kończyłam dniówkę miałam czas na przesiadywanie w barze. Nie było tam wiele kobiet. - mówi Catherine Poulain, autorka bestsellerowej powieści Wielki marynarz. Inspirowana osobistymi doświadczeniami debiutancka powieść była rewelacją we Francji. Zdobyła 8 nagród literackich, otarła się o Goncourtów, przegrywając tylko jednym głosem i sprzedała w nakładzie 300 000 egzemplarzy. Krytyków i recenzentów zaskoczył dojrzały i męski styl kobiety, która przez całe życie utrzymywała się z pracy fizycznej i nigdy wcześniej nie publikowała. Polski przekład autorstwa Agaty Kozak ukazuje się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego.

30 czerwca 2017 r.

Bauer: Najprościej przyjąć, że są oni odpowiednikiem naszych XVI-wiecznych protestantów, którzy występowali przeciw doczesnej grzeszności Kościoła, jego destrukcyjnemu wpływowi na życie społeczne. Również protestanci szybko wyszli poza ramy swoich pierwotnych założeń – i zaczęła się epoka religijnie motywowanych rzezi. Tak to robiliśmy w Europie, a teraz podobne zdarzenia mają miejsce w Syrii czy Nigerii: pojawiają się rewolucyjne ruchy protestu, które nie pasują do naszych współczesnych kategorii, bo są radykalnie reformatorskie w swoim pragnieniu zniszczenia starych struktur i zarazem radykalnie konserwatywne w swojej idei powrotu do korzeni wiary.

Wojna to lukratywny biznes30 czerwca 2017 r.

Zależy mi na tym, by czytelnik miał poczucie uczestnictwa w opisywanych zdarzeniach. Ta niemal fizyczna bliskość wydaje mi się ważniejsza od literackości - mówi Wolfgang Bauer, niemiecki dziennikarz, korespondent wojenny i reporter. Jego książki „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki” oraz „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy” ukazały się nakładem wydawnictwa Czarne.

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama