Książki

23 kwietnia 2018 r.

Warszawskie Targi Książki

Intensywni czytelnicy to zaledwie garstka Polaków23 kwietnia 2018 r.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Celem święta jest promocja czytelnictwa (zwłaszcza wśród młodzieży), podkreślenie znaczenia równego dostępu do wiedzy oraz wsparcie kreatywności poprzez poszanowanie praw twórców.

23 kwietnia 2018 r.

"Co ciekawe, najmniej czytają ci, którzy wychowali się przed 1989 r., ci wychowani przed erą internetową i przed otwartym rynkiem" - wskazał Makowski. "Starsi nieczytający w większości twierdzą, że nigdy nie czytali poza okresem szkolnym" - powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej.

Najmniej czytają wychowani przed erą internetową [WIDEO]23 kwietnia 2018 r.

Poziom czytelnictwa w Polsce jest już od 10 lat mniej więcej na poziomie niemal 40 proc., najnowsze badania potwierdzają zatrzymanie trendu spadkowego – powiedział PAP dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Jak dodał, najmniej czytają ci, którzy wychowali się przed 1989 rokiem, ci wychowani przed erą internetową i przed otwartym rynkiem.

20 kwietnia 2018 r.

"Pamiętajmy też, że tamta siódemka (chciwość, gniew, lenistwo itd.) powstała w zupełnie innych okolicznościach historycznych (wczesne chrześcijaństwo) i geograficznych (św. Paweł nie pisał do Polan i Lędzian, lecz do Koryntian)."

21 polskich grzechów głównych [RECENZJA]20 kwietnia 2018 r.

Grzechów głównych jest siedem, ale są oklepane. Zamiast się więc zastanawiać, na ile mieścimy się jako Polacy w uniwersalnym kanonie wad i słabości, przemnóżmy tę starą siódemkę przez trzy. W końcu żyjemy w III Rzeczpospolitej. Ile wychodzi? Właśnie 21.

10 kwietnia 2018 r.

Przebudzenie lisicy

Nie odkładaj siebie na później. Dora Rosłońska „Przebudzenie lisicy”10 kwietnia 2018 r.

Trudno się dziwić, że niektóre kobiety zatraciły siebie, a odtwarzają jedynie wyuczoną rolę społeczną. Programy zapisywane przez pokolenia, wgrane do podświadomości za sprawą określonych relacji zapamiętanych z dzieciństwa czy na skutek funkcjonowania w rzeczywistości i kulturze, pełnej wpływów patriarchalno-klerykalnych, blokują nas i nasze działanie.

10 kwietnia 2018 r.

Wisława Szymborska (2010), fot. Juan de Vojníkov / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa

Był przeciek w sprawie Nobla dla Szymborskiej10 kwietnia 2018 r.

Mąż członkini Akademii Szwedzkiej ujawnił nazwiska siedmiu laureatów literackiej Nagrody Nobla przed ich ogłoszeniem. Do przecieku miało dojść m.in. w przypadku Wisławy Szymborskiej - poinformował we wtorek dziennik "Dagens Nyheter".

8 kwietnia 2018 r.

Paweł Sołtys (Pablo Pavo) wydał zbiór opowiadań "Mikrotyki"  Fot. Michał Sowiński

Paweł Sołtys o "Mikrotykach": Robię we wzruszeniach, ale nie w ckliwości8 kwietnia 2018 r.

- Nie da się przepisać rzeczywistości w skali 1:1. Nawet ci najsłynniejsi „podsłuchiwacze”, choćby Białoszewski, zawsze wymyślają. Oczywiście, to podsłuchiwanie jest ważne, bo daje rdzeń, surowy materiał, ale to tylko pierwszy krok. Nie udaję, że moja proza to bezpośrednia relacja z rzeczywistości. – mówi Paweł Sołtys, autor świetnie przyjętego zbioru opowiadań „Mikrotyki”, laureat nagrody im. Marka Nowakowskiego, dotychczas bardziej znany jako muzyk Pablopavo. Z autorem rozmawiał Michał Sowiński.

2 kwietnia 2018 r.

Zbigniew Herbert

"Niepokój" i "Pan Cogito". Andrzej Franaszek napisał biografię Zbigniewa Herberta2 kwietnia 2018 r.

Andrzej Franaszek, powiedział PAP, że podczas pracy nad książką zaskoczyło go m.in. jak bardzo wybiórczo przywoływane są współcześnie poglądy Herberta. Niewiele mówi się na przykład o jego wizji Europy, a Herbert afirmował świat wielonarodowy, wielokulturowy i wielojęzyczny. Przyciągały go miejsca i kultury na pograniczu, jak Sycylia, której historię budowali Grecy, Rzymianie, Normanowie, Arabowie. Dla niego specjalny walor miało właśnie połączenie kultur, co wyniósł ze swojego ojczystego miasta - Lwowa. Herbert mówił, że Polska powojenna, pozbawiona mniejszości narodowych, przede wszystkim Żydów, to już nie ten sam kraj, który go ukształtował.

30 marca 2018 r.

„Warunki są złe, ale klęski głodu nie ma” – pisał w marcu 1933 r. w „New York Timesie” Walter Duranty, amerykański korespondent z Moskwy, wyjątkowo załgana kreatura.

"Czerwony Głód", czyli gra na wyniszczenie [RECENZJA]30 marca 2018 r.

W aferze o nieszczęsną nowelizację ustawy o IPN wątek ukraiński zszedł na plan dalszy. Ze zrozumiałych powodów: głupocie przywołania antysemickich demonów akurat w 50. rocznicę Marca ‘68 trudno dorównać, podobnie jak dyplomatycznej (i promocyjnej) katastrofie towarzyszącej tej „godnościowej” aberracji.

28 marca 2018 r.

Big Book Festival odbędzie się po raz szósty w dniach 22 – 24 czerwca.
Towarzyszy mu hasło: „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!".
Miejscem wydarzeń będzie Fun Park & Arena Wspinaczkowa przy Merliniego 2.
Więcej na www.bigbookfestival.pl

17 gwiazd i opowieści na Big Book Festival28 marca 2018 r.

Opowieści o przyszłości, naturze, technologii, islamie, ziołach, zbrodni, globalnym ociepleniu, genach, śmiałych dziewczynach, latających balonach, ucieczkach od rzeczywistości i głębokim odczuwaniu świata. Słowem: Siedemnaście powodów do zachwytu. Big Book Festival przedstawia siedemnaście zagranicznych gwiazd. Festiwal rusza 22 czerwca 2018 roku. Międzynarodowemu wydarzeniu towarzyszy hasło: „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!".

15 marca 2018 r.

„Każdego roku w Stanach zgwałconych zostaje pięćset tysięcy kobiet. Sto milionów kobiet na całym świecie obrzezano. Lista zdaje się nie mieć końca. Wypowiadam na głos słowo „wagina”, bo chcę, żeby te okropieństwa się skończyły. A wiem, że nie skończą się, dopóki w pełni nie przyjmiemy do wiadomości, że nadal się zdarzają. A jedynym sposobem, żeby to osiągnąć, jest pozwolić kobietom mówić – bez strachu, bez obawy przed karą czy zemstą”.

Głos w obronie kobiet, przeciwko przemocy. „Monologi waginy”15 marca 2018 r.

Książka-fenomen, książka-zjawisko, książka-manifest. Już 14 marca wydawnictwo Poradnia K wznawia kultowy zbiór bezpruderyjnych i szczerych tekstów o seksualności  i traumatycznych przejściach kobiet poszerzony o nowe historie. To głos w obronie kobiet, przeciwko przemocy we wszelkich postaciach; takie  przesłanie potrzebne jest w Polsce akurat teraz, kiedy ich prawa są zagrożone i trzeba o tym głośno mówić.

9 marca 2018 r.

Powieść Czy mnie słyszysz? wywołała zamieszanie na włoskiej scenie literackiej, zbierając doskonałe opinie krytyków i pnąc się na listach bestsellerów. Została okrzyknięta najważniejszą powieścią we Włoszech w 2016 roku. Prawa do jej wydania zostały szybko zakupione przez inne kraje.

Zło może zakiełkować w każdym. „Czy mnie słyszysz?" Varvello9 marca 2018 r.

Szesnastoletni Elia mieszka z rodzicami w niewielkim przemysłowym mieście na północy Włoch, które żyje tematem tajemniczej śmierci małego chłopca. W tym czasie ojciec Elii, Ettore, traci pracę, wycofuje się z dotychczasowego życia i popada w obłęd. Znika na długie godziny w starej furgonetce, która powoli staje się jego domem. Pewnego dnia zaprasza do samochodu młodą dziewczynę, a światła reflektorów znikają w pobliskim lesie…

Polecane

Polecane