75 obrazów z 18 państw świata prezentujących ich historię oraz tradycje obronne zostanie pokazanych na VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie w dniach 24 - 28 października. Większość pokazów festiwalowych odbędzie się w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

„Filmy wojskowe są poświęcone bronieniu dorobku historycznego państw. Podział na filmy historyczne i wojskowe jest więc bardzo nieostry. Szczególnie widoczne jest to w polskich filmach” - zauważył dyrektor programowy Festiwalu Andrzej Brzoza.

Część filmów prezentowanych na Festiwalu opowiada o misjach pokojowych. „Twórcy filmu Zapomniany rozejm przypominają o międzynarodowych jednostkach stacjonujących na linii demarkacyjnej oddzielającej obie Koree. Są wśród nich również Polacy” – opowiadał dyrektor Festiwalu. Innym filmem pokazującym tę stronę działalności współczesnych armii jest prezentowany w tym roku film „Serval. Brygada w boju”. „Jego francuscy twórcy opowiadają o walce wojsk francuskich przeciwko tzw. państwu islamskiemu w Mali w 2014 r. Warto wspomnieć, że wspierani byli przez Polaków stacjonujących w Czadzie. Rzadko dowiadujemy się o takiej działalności naszej armii z polskich mediów” – powiedział.

Festiwal otworzy sesja filmów dokumentalnych. Pokazane zostaną m.in. filmy jak "Rajd Katyński" (reż. Agnieszka Piwar), "Irlandzki zryw" (reż. Ruan Magan), "Czarnogóra i wielka wojna" (reż. Branko Baleticz), "Zapomniane ofiary I wojny" (reż. Andrew Ferns).

Filmy wojskowe reprezentować będą m.in. polski obraz "Karbala" (reż. Krzysztof Łukaszewicz), irański "Czekając na Ahmada" (reż. Sadegh Sadegh Daghighi), włoski "Korpus karabinierów) (reż. Davide Angrisani), kanadyjski "Charlie 34-III" (reż. Charles Brown), szwajcarski "Być lepszym" (reż. Christian Dietiker), francuski "Serval. Brygada w boju" (reż. Nicolas Conort).

W sekcji "zadumy bad losem człowieka i świata" pokazane będą m.in. takie filmy jak belgijski "Walczyli dla innych" (reż. Bart Verstockt), białoruski "O honor i wolność" (reż. Władimir Łuckij) oraz polskie: "Tora i miecz" (reż. Anna Ciałowicz i Robert Kaczmarek),

"Karski i władcy ludzkości" (reż. Sławomir Grunberg), "List biskupów" (reż. Mirosław Bork), "Depozytariusz") (reż. Mateusz Kudła).

30 spośród wszystkich filmów zgłoszonych do Festiwalu jury wytypowało do nagród. Ich ogłoszenie odbędzie się 28 października podczas gali finałowej w Kinie Luna w Warszawie. „Sensem nagród jest nie tylko docenienie ich twórców, ale również sprawienia, aby film został włączony do szerokiego obiegu i mógł być obejrzany przez szeroką publiczność, ponieważ często tego rodzaju filmy są traktowane raczej po macoszemu” – podkreślił organizator.

Symbolicznymi nagrodami we wszystkich kategoriach konkursowych Festiwalu są repliki polskich szabel wojskowych z hasłem „Za wolność waszą i naszą”. Jak przypomniał Andrzej Brzoza laureatem tej nagrody był w 2014 roku Andrzej Wajda, który podczas uroczystości wręczenia mu platynowej szabli stwierdził, że „cała jego twórczość opowiada o historii”. Wajda podkreślał wówczas, że „wręczona mu szabla jest taka sama jak ta, którą otrzymał od ojca wyruszającego na wojnę w 1939 r. Za całą twórczość filmową otrzymałem z powrotem szablę mojego ojca”.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ars Creatori.

Więcej informacji na temat programu Festiwalu: http://www.militaryfilmfestival.pl/