Premierowe wydarzenie obejrzało ponad 600 widzów. Hamlet#Casting – projekt zrealizowany dla literackiego Big Book Festiwalu już w sierpniu będzie można zobaczyć ponownie. Performatywny spektakl na wątkach „Hamleta” Williama Szekspira znalazł się w programie 20. Festiwalu Szekspirowskiego – jednego z najważniejszych europejskich wydarzeń teatralnych, podczas którego co roku prezentowane są najciekawsze spektakle szekspirowskie z całego świata.

Hamlet#Casting według scenariusza i w reżyserii Anny Król to jedno z siedmiu wydarzeń zrealizowanych na motywach najsłynniejszego dramatu Szekspira. Podczas festiwalu obejrzeć będzie można także m.in.: „Hamleta” z Quantum Theatre w reżyserii Arasha Dadgara, “Hamleta” w wykonaniu Forced Entertainment oraz „Hamleta” z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Hamlet#Casting to połączenie sprzeczności. Opowieść o codzienności, która bywa banalna i pełna zgranych scenariuszy. Zobaczymy i usłyszymy muzyczne hity, które opowiadają o zawiedzionej miłości, fesjsbukowe konwersacje, które nie dają pocieszenia i marzenia rodem z telenoweli. Na ich tle Hamlet stawia sobie pytania, które brzmią jak powracający refren: czy jestem wystarczająco dobry, wartościowy, pożądany? Czy jestem sobą? Czy można żyć prawdziwie w świecie, w którym zawsze ktoś na nas patrzy?

Spektakl będący połączeniem performatywnego czytania, muzycznego koncertu i plenerowej próby teatralnej kręci się wokół powracającego jak echo, słynnego „Być albo nie być”. Ponad dwudziestu popularnych aktorów i aktorek mierzy się z monologiem wszechczasów. Usłyszymy go w interpretacji m.in.: Adama Ferencego, Piotra Adamczyka, Rafała Mohra, Olgi Bołądź, Antoniego Pawlickiego, Weroniki Rosati i Eryka Lubosa. W roli głównej – Julian Świeżewski, 25-letni aktor związany z Teatrem Powszechnym, nagradzany i doceniany za role m.in. w spektaklach „Ecce Homo!!!” i „Good Night Cowboy”. – Zaprosiliśmy znakomitych aktorów do udziału w eksperymencie, który wymaga odwagi – mówi Anna Król, reżyser spektaklu. – Uczestniczą w castingu, mierzą się z rolą, której najpewniej nie będą mieli szansy zagrać. Zapisane przez Szekspira wątpliwości zabrzmią dramatycznie i dotkliwie w wykonaniu kobiet i mężczyzn, dwudziesto- i czterdziestolatków, matek i singli. Jak mówi Hamlet, gdy czuje się spełniony, przepełnia go smutek, jest zakochany albo żartuje? – Skupiliśmy się na indywidualnym dramacie, wkładaniu masek i próbie zrozumienia swego losu. Nasz Hamlet mówi tekstem duńskiego królewicza, cytuje sonety Szekspira, ale i utwory współczesnych polskich pisarzy i poetów, recenzje i analizy literackie. Jego tekst jest porwany i niepełny. Dzięki osobowości Juliana staje się żywy, przyciągający i do cna prawdziwy – przekonuje Anna Król.

Trwa ładowanie wpisu

Oprócz dramatu Szekspira, w spektaklu cytowane są m.in. teksty Zośki Papużanki, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Jana Kotta, Szczepana Twardocha, Marcina Świetlickiego, a także fragmenty seriali i programów telewizyjnych. Muzykę na żywo wykonają młodzi polscy muzycy – Leski oraz Skubas, pojawią się też utwory Mary Komasy oraz Bryana Ferry. - Przenosimy Hamleta w XXI wiek. Pytania zadane przed czterystu laty wciąż nie znalazły odpowiedzi. A rozważanie, czy można przejść przez życie nie stawiając czoła problemom, lecz „śpiąc i śniąc” o lepszym jutrze, brzmi tak samo przejmująco – dodaje Anna Król.

Hamlet#Casting jest częścią globalnego programu #ShakespeareLives, który został uruchomiony w związku z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira przypadającą w 2016 roku. Partnerami wydarzenia są British Council oraz UNIQA. Premiera Hamlet#Casting miała miejsce podczas czwartej edycji Big Book Festiwalu, w czerwcu 2016. Spektakl wyprodukowała Fundacja „Kultura nie boli”.

Konkurs

Dla naszych czytelników mamy dwa bilety na to wydarzenie. Otrzyma je osoba, która jako pierwsza prześle na adres hubert.rabiega@infor.pl prawidłową odpowiedź na pytanie: Kiedy i gdzie po raz pierwszy wystawiono spektakl Hamlet#Casting? W mailu prosimy podać także imię i nazwisko.

Hamlet#Casting | Sobota / 6 sierpnia / godz. 21.30 | Gdańsk / Gdański Teatr Szekspirowski / Dziedziniec