Pisał o ludziach, Kresach, o dużej części polskiej historii. Odojewski pozostanie w literaturze polskiej. Jego książki są wybitne - powiedział PAP Kazimierz Orłoś o twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Pisarz zmarł w Warszawie w wieku 86 lat.

Choć wielu pisarzy z lat 60. i 70. zostało zapomnianych przez współczesnych czytelników, "Odojewski pozostanie w literaturze polskiej. Jego książki są wybitne" - przekonywał Kazimierz Orłoś, pisarz, scenarzysta, dramaturg. "Jako stylista, jednocześnie realista, pisał o ludziach, o Kresach, o dużej części historii Polski. Był jednym z pierwszych autorów, którzy pisali o Katyniu, o zbrodni Stalina. Poniósł tego konsekwencje" - powiedział.

Dodał, że siłą pisarstwa Odojewskiego była wyjątkowa forma literacka. "To była piękna proza, a on był wybitnym stylistą. Mnie jego proza przypominała muzykę. Nie był egocentrykiem - pisał o ludziach, historii, kraju, o historii Kresów i końca świata tych ludzi z nimi związanymi - kresowego ziemiaństwa polskiego. To także miało wielką wartość" - zauważył.

"Myślę, że w jakimś momencie nastąpi wielki powrót pisarza Włodzimierza Odojewskiego i znów zacznie być czytany nie tylko przez polonistów, ale także przez szerszą publiczność. Wartość tej prozy jest dla mnie oczywista" - podkreślił, dodając, że o sławie pisarza decyduje nie tylko jego warsztat, ale także "nagłośnienie", którego Odojewski unikał. "Był pisarzem polskiej inteligencji, warstwy, która też zanika - to stara inteligencja polska jeszcze z korzeniami przedwojennymi. W tej chwili młode pokolenie odchodzi od tej tradycji" - powiedział.

"Należał do pisarzy pokolenia, które unikało wielkich drastyczności, skandalizowania, epatowania życiem erotycznym, co jest dziś tak modne. Unikał wszelkich wulgaryzmów, stale obecnych w literaturze współczesnej. To trochę jakby kończyła się jakaś epoka literatury pięknej. Ważny jest ten przymiotnik +piękna+, który współcześnie staje się niemodny (...) Odojewski odstawał od tego nurtu. Był zupełnie z innego świata" - dodał.

Włodzimierz Odojewski (ur. 1930 w Poznaniu - zm. 2016 w Warszawie) należał do pisarzy pokolenia "Współczesności". Zadebiutował w 1951 r. powieścią "Wyspa ocalenia". W latach 1949-1951 pracował w redakcji "Gazety Poznańskiej". Po przeprowadzce do Warszawy, pod koniec lat 50., objął posadę kierownika Studia Współczesnego Teatru Polskiego Radia. Pracę w radiu stracił po wydarzeniach marca 1968 r. W 1971 r. wyjechał z Polski i zamieszkał w Niemczech Zachodnich, gdzie pracował m.in. jako kierownik działu kulturalno-literackiego Radia Wolna Europa.

Był laureatem m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, paryskiej "Kultury" czy Polskiego PEN-Clubu. Do jego najbardziej znanych utworów należą powieści "Wyspa ocalenia" (prezentowana w rozgłośni radiowej w 1951, wydana w 1964), "Czas odwrócony" (1965), "Zasypie wszystko, zawieje..." (1973), zbiory opowiadań "Upadek Tobiasza" (1955), "Zmierzch świata" (1962), "Bez tchu" (2002), "Zabezpieczanie śladów" (1984).

Odojewski był także autorem powieści dla młodzieży, utworów dramatycznych oraz sztuk teatralnych.