statystyki

Pokonać przyszłość. "Era Ultrona"

autor: Jakub Demiańczuk29.01.2016, 08:00; Aktualizacja: 02.02.2016, 14:03
Czas Ultrona

"Czas Ultrona"źródło: Materiały Prasowe

„Era Ultrona” jest przykładem jednocześnie tego, co najlepsze i co najgorsze w podobnych produkcjach. Opowieść ma rozmach filmowego blockbustera: nie można narzekać na brak wydarzeń, nagłe zwroty akcji, nietypowe rozwiązania, trafiają się nawet błyskotliwe dialogi, a do tego jest świetnie, dynamicznie narysowana.

Reklama


Reklama


ŚWIAT NARYSOWANY

Można założyć, że po album „Era Ultrona” sięgną także czytelnicy zachęceni seansem drugiej części filmowych „Avengersów”. Należy im się ostrzeżenie: poza niektórymi bohaterami oraz oczywistą osią fabuły – sztuczna inteligencja chce zniszczyć Ziemię – komiks i film Jossa Whedona nie mają wiele wspólnego. Ultron pojawiał się w marvelowskim uniwersum już wielokrotnie, zawsze z podobnym planem, ale tym razem wreszcie mu się udało. Kontrolowane przez niego roboty polują na ukrywających się w ruinach miast ludzi, a niedobitki superbohaterów zeszły do podziemia, kombinując, jak pokonać wroga. A gdy okazuje się, że Ultron steruje zagładą Ziemi z przyszłości, herosi dzielą się na dwie frakcje: większość chce przeskoczyć w czasie do przodu i stanąć do bezpośredniej walki, zaś Wolverine twierdzi, że lepiej cofnąć się w przeszłość i zawczasu zabić Hanka Pyma, twórcę Ultrona. I mimo sprzeciwu przyjaciół, podejmie się tej misji.

„Era Ultrona” jest przykładem jednocześnie tego, co najlepsze i co najgorsze w podobnych produkcjach. Opowieść ma rozmach filmowego blockbustera: nie można narzekać na brak wydarzeń, nagłe zwroty akcji, nietypowe rozwiązania, trafiają się nawet błyskotliwe dialogi, a do tego jest świetnie, dynamicznie narysowana. Ale z drugiej strony to jednak Marvel dla zaawansowanych: przeciętny czytelnik, nieznający reguł rządzących komiksowym uniwersum, nie ma szans połapać się w szczegółach tej opowieści. Nie znając choćby pobieżnie lokacji, poszczególnych superbohaterów (a na kartach komiksu pojawia się ich co najmniej kilkudziesięciu), marvelowskiej koncepcji światów równoległych czy historii zmagań z Ultronem, przyjmie się raczej „Erę Ultrona” wzruszeniem ramion. Ale dla fanów to lektura obowiązkowa.

Era Ultrona | scenariusz: Brian Michael Bendis | ilustracje: różni artyści | przeł. Tomasz Sidorkiewicz | Egmont Polska 2016

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Reklama