Zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich poetów, prozaików, dramaturgów i scenarzystów. Miał 93 lata.

Ernest Bryll mówi o rewolucji, jaką przyniosła twórczość Tadeusza Różewicza. W rozmowie z radiową Trójką poeta i pisarz podkreślił, że Różewicz miał ogromny wpływ na kształt współczesnej poezji. "Cały sposób widzenia, pisania, był inny. To jest poza wartością poetycką, największa sprawa, którą wniósł Tadeusz Różewicz." - mówił Bryll.

Tadeusz Różewicz. Fot. PAP/Piotr Polak / PAP

Jerzy Jarzębski podkreśla, że mimo swojej wielkości, zachował prywatność. "Był największym polskim poetą do dzisiaj. Był takim wielkim świadkiem XX wieku można powiedzieć. Bo brał udział w wojnie, był świadkiem tego wszystkiego, co działo się w Polsce po wojnie. Jednocześnie był człowiekiem prywatnym, nie chciał się angażować, nie był osobowością polityczną. Miano mu to czasami za złe, bo nie chciał być ani po stronie władzy ani po stronie opozycji" - mówił Jarzębski

Tomasz Jastrun zaznacza, że wraz ze śmiercią Różewicza kończy się pewna epoka. "Odszedł ostatni z tej grupy wielkich poetów, z tej wielkiej trójki - Herbert, Szymborska i właśnie był jeszcze Różewicz" - zaznaczył.

Jerzy Fedorowicz, poseł PO, a także aktor oraz dyrektor artystyczny Teatru Ludowego w Krakowie, mówi, że twórczość Różewicza odzwierciedlała jego własne przeżycia. Przypomina, że zmarły przeżył II Wojnę Światową i lata komunizmu.

Był skromnym człowiekiem, pisał o rzeczach najważniejszych - tak Tadeusza Różewicza wspomina Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki". Literaturoznawca podkreśla, że w swojej twórczości poruszał tematy na pozór najprostsze, ale jednocześnie niezwykle doniosłe. Jak dodaje, twórczość Różewicza wydaje się łatwa do czytania, ale tak naprawdę jest bardzo głęboka. Dobrołęcki zaznacza, że Tadeusz Różewicz w pełni zasłużył, by dołączyć do grona polskich noblistów: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Zdaniem literaturoznawcy, Różewicz spełniał wszystkie kryteria dla tej nagrody.

Tadeusz Różewicz to autor ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki "Niepokój" oraz "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" i "Równina".

Różewicz jest również autorem "Poematu otwartego" oraz "Spadanie, Non-stop-show". Osobne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje twórczość sceniczna. Napisał między innymi tak głośne dramaty, jak: "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje" i "Na czworakach", wystawiane na scenach całego świata.