Nowe spektakle Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego, Michała Zadary, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Karasińskiej będą wydarzeniami sezonu w warszawskim Nowym Teatrze.

Jak podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej dramaturg i kierownik literacki placówki Piotr Gruszczyński, repertuar Nowego Teatru jest różnorodny. „Ułożyliśmy go tak, by każdy znalazł tu coś dla siebie. Mamy spektakle dla dzieci i dla widzów zupełnie dorosłych” – zapowiedział.

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie „Biblia. Rdz. 1-11” Michała Zadary. Reżyser wystawia Księgę Rodzaju, pierwszą księgę Biblii i w trzech spektaklach - kolejne zaplanowano na grudzień b. r. oraz początek 2018 r. - zamierza opowiedzieć znane historie o stworzeniu świata, wygnaniu, potopie, Abrahamie i Izaaku. Jak podkreślili twórcy podczas wtorkowej konferencji prasowej, Biblia stanowi podstawę naszej cywilizacji, określająca człowieka od początku jako istotę wolną. Premiera sztuki odbędzie się 1 września.

Do największych wydarzeń artystycznych nowego sezonu w polskich teatrach będzie premiera „Procesu” Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy. Spektakl zostanie wystawiony dzięki współpracy warszawskich scen: Teatru Powszechnego, Nowego Teatru, STUDIO teatrgalerii i TR Warszawa, a także francuskich ośrodków i festiwali i przy wsparciu finansowym m. st. Warszawy. Próby do spektaklu rozpoczęły się 23 sierpnia w Teatrze Powszechnym, a premierę zaplanowano na 15 listopada.

Pierwotnie „Proces” miał zostać wystawiony na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu w listopadzie 2016 r., jednak prace nad przedstawieniem zostały przerwane wskutek zmiany dyrekcji teatru i protestu reżysera. W Warszawie Krystian Lupa wystawi „Proces” z aktorami, których zamierzał wykorzystać podczas wrocławskiej premiery. „W tej chwili spektakl produkowany jest przez cztery warszawskie teatry, próby odbywają się w Teatrze Powszechnym. Łatwo się domyślić co może wyniknąć z takiego połączenia jak Krystian Lupa, +Proces+ Kafki i dzisiejsza sytuacja w Polsce” – ocenił Gruszczyński.

Swoją nową pracę zaprezentuje w marcu przyszłego roku Anna Karasińska, która weźmie udział w cyklu „2118”. W jego ramach najbardziej interesujący artyści nowej fali polskiego teatru – Karasińska, a także Anna Nowak i Wojciech Ziemilski – odpowiedzą na pytanie „jak wyobrażasz sobie teatr za 100 lat?”. Jak podkreślił kurator projektu Tomasz Plata, młodzi twórcy staną wobec konieczności zaprojektowania nie tylko teatru XXII wieku, ale także społecznego otoczenia, w jakim będzie on funkcjonował.

W lutym nowy spektakl pokaże Krzysztof Garbaczewski, który wyreżyseruje „Ucztę” wg Platona. Jednym z najważniejszych wydarzeń rozpoczynającego się sezonu będzie także premiera „Wyjeżdżamy”, nowej sztuki Krzysztofa Warlikowskiego. Jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych powróci do twórczość Hanocha Levina, po 12 latach od premiery „Kruma”. Tym razem Warlikowski sięgnie do tekstu „Pakujemy manatki”. Premiera spektaklu odbędzie się 15 czerwca.

„Będzie to pierwszy spektakl, który Krzysztof wyreżyseruje od początku do końca w tym miejscu. Wybrał tekst Hanocha Levina. To duża rewolucja. Po kilku latach tworzenia skomplikowanych adaptacji teatralnych Krzysztof wraca do tekstu dramatycznego, tekstu autora, którego ceni” – powiedział Gruszczyński.

W tym sezonie w Nowym Teatrze wystąpią także goście z zagranicy. W sezonie 2017/18 zaplanowano gościnny cykl prezentacji najistotniejszych europejskich zjawisk teatralnych. Swoje prace na scenie warszawskiego teatru pokażą Philippe Quesne („Noc kretów”, 22-23 września), Vincent Macaigne („Łaknąć”, 19-20 października), Milo Rau („Pięć łatwych utworów”, 24-25 listopada).

Dodatkowo przygotowano cykl wykładów, pierwszą w Polsce retrospektywę filmów Wernera Schroetera, koncerty, program „Poszerzanie pola – choreografia w Nowym Teatrze”, a także wydarzenia dedykowane dzieciom. Szczegółowy program Nowego Teatru dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.nowyteatr.org.