To pierwsze ogłoszone nazwiska artystów, którzy wystąpią podczas 13. edycji imprezy w dniach 20-27 sierpnia.

"Ladies’ Jazz Festival to wydarzenie, którego celem jest pokazanie, jak duży wkład w muzykę mają kobiety. Jak w tej dziedzinie - co by nie mówić zdominowanej przez mężczyzn - jest wiele ciekawych zjawisk, których autorkami są właśnie kobiety: wspaniałe wykonawczynie, utalentowane interpretatorki, niezwykłe kompozytorki. Ten żeński pierwiastek wnosi do muzyki wiele akcentów, bez których byłaby ona uboższa" – powiedział PAP rzecznik prasowy festiwalu, Maciej Farski.

Dodał, że festiwal to "hołd dla dam jazzu, swingu, soul, bossa novy i stylów pośrednich".

Największą polską gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Ewa Bem, która wystąpi w Teatrze Muzycznym w Gdyni 20 sierpnia. Będzie to jej debiut na Ladies’ Jazz Festival.

Artystka swoją karierę rozpoczęła pod koniec lat 60. ub. wieku w Klubie Stodoła w Warszawie. W kolejnej dekadzie odnosiła duże sukcesy z grupami Bemibek i Bemibem. Od 1987 r. z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, wielką postacią polskiego jazzu. Nie stroni też od współpracy z młodymi przedstawicielami polskiej sceny muzycznej takimi jak Joachim Mencel, autor muzyki na płycie Kakadu, czy Łukasz Sztaba.

Dzień później na festiwalu, po raz pierwszy w Polsce, wystąpi 27-letnia amerykańska wokalistka, autorka i instrumentalistka Kandace Springs. Jej koncert zaplanowano w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

"Jej płyta ("Soul Eyes" z 2016 r. – PAP) to jeden z najbardziej gorących debiutów jazzowych i to od razu ze znaczkiem Blue Note. Kandace Springs to nowe i niezwykle ciekawe zjawisko na światowej scenie jazzu, soul i pop" – dodał Farski.

O talencie artystki może świadczyć fakt, że Prince zaprosił ją do wspólnego wykonania "Purple Rain" w 30. rocznicę wydania krążka. Zmarły w 2016 r. muzyk powiedział, że "jej głos może roztopić śniegi". Piosenkarka udzielała się też w głośnym przeboju Sama Smitha "Stay with me". W jej utworach odnajdziemy jazz, soul, R&B, pop, a także elementy hip hopu.

26 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni zaprezentuje się przed publicznością Bebel Gilberto, która ostatni raz była w Polsce 10 lat temu.

"Jeśli o kimś można powiedzieć, że bossa novę wypił z mlekiem matki, to tylko o niej. Urodziła się w Nowym Jorku, ale dzieciństwo spędziła w Brazylii, jej rodzicami są Joao Gilberto, twórca m.in. +Girl from Ipanema+ i ojciec bosa novy w ogóle oraz Miucha. W domu bywali i grali z rodzicami Tom Jobim, Milton Necimento, Caetano Veloso czy Chico Buarque. Nie dziwi więc fakt, że po raz pierwszy brała udział w nagraniach mając 7 lat" - zaznaczył Farski.

W ostatnim dniu festiwalu wystąpi Wendy Lands. Będzie to jej debiut przed polską publicznością.

Wokalistka zasłynęła występami w kanadyjskiej produkcji musicalu "Nędznicy", była dwukrotnie nominowana do nagrody dla najlepszego artysty i za przebój Radia Kanadyjskiego. Rozpoczęła swą artystyczną drogę od fascynacji twórczością Carol King, Keitha Jarretta, Stevie Wondera, Cheta Bakera i Billie Holliday. Zainteresowania muzyczne i sposób interpretacji stawiają artystkę w tym samym szeregu co Norah Jones czy najsławniejsze wykonawczynie utworów Bacharacha.

W Polsce Lands jest znana przede wszystkim jako wykonawczyni niezapomnianych piosenek Władysława Szpilmana. Na naszym rynku płytę tę wydało w zeszłym roku Polskie Radio. Album zawiera m.in. takie utwory jak "Deszcz" (Someday We Will Love Again) z repertuaru Reny Rolskiej, "Tak mało Cię znam" (Dancing With Antonio) z repertuaru Sławy Przybylskiej, "Cicha noc" (My Memories Of You) i "Ja jestem Twoja" (Hold Me A Moment) wykonywane przez Irenę Santor oraz "Nie wierzę piosence" (Prisoners Of Evening) śpiewaną przez Hannę Skarżankę.

Farski poinformował, że w najbliższym czasie podane zostaną nazwiska kilku kolejnych artystów, którzy wystąpią podczas Ladies’ Jazz Festival m.in. podczas koncertów plenerowych.